Кам’янець-Подільська
Районна Державна Адміністрація
Кам’янець-Подільський район, Хмельницька область

Сільське господарство

Всесвітній день мігруючих птахів

7.05.2019

З метою підвищення обізнаності громадськості з питань, що стосуються мігруючих птахів, спонукання до вжиття заходів для їх збереження, міжнародна спільнота відзначає Всесвітній день мігруючих птахів (ВДМП) у другу суботу травня та жовтня. Офіційно він був проголошений в 2006-му році і з тих пір став щорічною міжнародною кампанією з підвищення обізнаності широкої громадськості про необхідність прийняття невідкладних заходів щодо охорони перелітних птахів та середовища їх безпосереднього проживання.

У 2019 році ці дні припадають на 11 травня та 12 жовтня.

Птахи відіграють важливу роль у природі та житті людини. В природних умовах  існують складні взаємозв'язки між птахами й рослинами, з одного боку, та між птахами й іншими тваринами - з іншого. Частина птахів щороку мігрує з далекої півночі на далекий південь і повертається назад. Завдяки діяльності мігруючих птахів підтримується баланс екосистеми в цілому. Міграція птахів,є одним із індикаторів біорізноманіття, здоров’я екосистеми, змін клімату.

Тема цьогорічного Всесвітнього дня мігруючих птахів «Захист птахів: вирішення питань забруднення пластиком!». Основною метою є привернення уваги до негативного впливу забруднення пластиком для мігруючих птахів та їх середовищ існування.

Відзначення цього дня дає можливість кожному зробити свій внесок у зменшення загроз для птахів та для їхнього захисту. Будь-яка участь сприятиме успіху цієї кампанії: вивчення птахів у природних умовах, навчальні програми, лекції, екскурсії, художні виставки чи громадські події.  Закликаємо небайдужих долучитися до відзначення цього Дня з приверненням уваги на негативний вплив забруднення пластиком для мігруючих птахів.

 

Відеоконференція з питання фінансування

агропромислового комплексу України в 2019 році

19.04.2019

18 квітня Департамент агропромислового розвитку провів відеоконференцію з районними управліннями (відділами), що забезпечують виконання функцій з питань агропромислового розвитку, з питання фінансування агропромислового комплексу України в 2019 році.

У ній взяли участь спеціалісти відділу агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів райдержадміністрації. Також на відео конференцію були запрошені представники сільських, селищної рад об’єднаних територіальних громад та фермерських господарств, які мали змогу в режимі онлайн задати питання доповідачам та отримати на них відповіді.

Спеціалісти Департаменту агропромислового розвитку надали роз’яснення щодо ефективності виробництва продукції тваринництва, особливостей нарахування дотації за вирощений молодняк великої рогатої худоби та оформлення документації на дотації.

 

Бережіть бджіл!

15.04.2019 

Бджоли відіграють важливу роль в сільському господарстві, як запилювачі квіткових рослин. Однак останнім часом частішають випадки загибелі цих комах від використання засобів захисту рослин. Отруєння бджіл спостерігається у весняно-літній період при масових обробках сільськогосподарських посівів, зазвичай під час цвітіння ріпаку та соняшнику.

Пестициди потрапляють в бджолині сім’ї з нектаром і пилком, в результаті чого забруднюються кормові запаси і товарна продукція. Найбільш небезпечні для бджіл інсектициди, тобто препарати які застосовують проти шкідників. Так, за даними науковців, у 95% випадках хімічний токсикоз викликають саме ці речовини, в 4% – гербіциди і лише 1% припадає на інші хімікати.

У більшості випадків токсикація бджіл відбувається через несвоєчасну інформацію бджолярів про час, місце та характер хімічних обробок, порушення правил застосування пестицидів; використання небезпечних для бджіл препаратів. Часто отруєння відбувається при авіаційних обробках або коли проходить обприскування при підвищеній силі вітру (більше 5 м/с). При цьому виникає знос препарату до зони інтенсивного льоту бджоли або безпосередньо на територію пасіки.

Застосування хімічних засобів захисту рослин регламентується Державними санітарними правилами ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві», відповідно до яких адміністрація господарств зобов’язана завчасно, але не менше чим за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, сповіщати населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об’єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення таких робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

Обробки сільськогосподарських культур повинні здійснюватися тільки препаратами, офіційно дозволеними «Переліком пестицидів та агрохімікатів дозволених в Україні». У цьому ж довіднику зазначені і пестициди, що рекомендуються до використання на присадибних ділянках.

Всі роботи з пестицидами проводять в ранкові та вечірні години. Допускається проведення їх вдень у похмуру, прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають з вулика.

Забороняється залишати в полі невикористані розчини пестицидів, також категорично забороняється обробка пестицидами ентомофільних сільськогосподарських рослин та рослинності в лісосмугах в період їх цвітіння навколо оброблюваних полів. Обробки проводять тільки за наявності відповідних показань із застосуванням наземного малооб’ємного обприскування при швидкості вітру менше 5 м/с і витратою препарату строго за нормами. Обробка хімічними речовинами медоносних культур під час їх цвітіння неприпустима. У разі крайньої необхідності використовують найменш токсичні пестициди або біопрепарати. Обробки проводять в ранкові години за відсутності масового льоту бджіл, при цьому авіаобробки виключаються.

Провина за отруєння бджіл не може лежати тільки на замовникові хімобробок, значну відповідальність також несуть і власники пасік. Так, відповідно до вимог Закону України «Про бджільництво» пасіки підлягають обов’язковій реєстрації за місцем проживання фізичної особи або за місцезнаходженням юридичної особи, яка займається бджільництвом, у місцевих державних адміністраціях або сільських, селищних, міських радах. Перевезення (кочівля) бджіл на медозбір і запилення здійснюється на підставі ветеринарно-санітарних правил, згідно з якими фізичні та юридичні особи повинні розміщувати пасіки на земельних ділянках, які належать їм на правах власності або користування.Розміщення пасік на земельних ділянках інших власників або користувачів здійснюється за їх згодою.

З метою обліку пасік та здійснення лікувально-профілактичних заходів на кожну пасіку повинен видаватися ветеринарно-санітарний паспорт. У ньому повинні бути відображені: характеристика пасіки, її ветеринарно-санітарний стан, епізоотична обстановка, дані лабораторних досліджень, результати проведених лікувально-профілактичних заходів.

Після отримання повідомлення про майбутню хімічну обробку бджоляр повинен до її початку: вивезти пасіку в безпечне місце, ізолювати виліт бджіл з вулика (без кочівлі) або прибрати бджолині сім’ї в зимівник.

Терміни ізоляції бджолиних сімей залежать від ступеня токсичності та періоду збереження активності пестицидів на рослинах. Обробляють посіви переважно препаратами другого та третього класу небезпеки. Так, при обробці пестицидами 2 класу небезпечності (фастак, карате зеон, нурел Д, Бі-58), обмеження льоту бджіл становить біля 3-4 діб, а третього класу (моспілан, матч, більшість фунгіцидів, гербіцидів, біопрепарати) – 1-2 доби. Терміни ізоляції збільшуються на 1-2 дні при зниженні температури та підвищенні вологості повітря.

Для запобігання занесенню в вулик квіткового пилку, зібраного з оброблених пестицидами рослин, рекомендується використовувати пилковловлювачі. Відбір пилку не порушує льотну активність бджіл, але разом з тим попереджає їх отруєння. У зонах частих обробок рослин, пилковловлювачами можна користуватися постійно.

До перевезення пасік вдаються у випадках використання отрути з тривалим терміном дії або за відсутності на пасіці необхідного обладнання для ізоляції бджіл. Бджіл вивозять на відстань не менше 5-7 км від пасіки.

Якщо відбулося отруєння комах, потрібно скласти акт про передбачуване отруєння бджіл. Для складання акта проводять комісійне обстеження пасіки. До складу комісії повинні входити ветеринарний лікар господарства чи району, де сталося отруєння, представники господарства, сільської ради, інші зацікавлені особи. В акті повинна міститися інформація про кількість бджолиних сімей на пасіці; відомості про технології утримання бджіл; санітарний стан бджолиних сімей до отруєння; яким препаратом та у які строки проводилися обробки; фаза розвитку рослин; наявність квітучих медоносних бур’янів у радіусі 5-7 км від місця знаходження пасіки; хто і коли повідомив бджоляра про майбутній хімічний обробіток площ; інформація про домовленість та згоду розміщення вуликів на полях сільгосптоваровиробника; характер загибелі бджіл (одиничність, масовість, ознаки отруєння); сила сімей після отруєння та інші необхідні відомості.

Законодавчу силу при визначенні причини загибелі бджіл має лабораторна діагностика, яка проводиться з відібраних від бджолиних сімей проб та встановлює в них залишки отрутохімікатів. Відбір і пересилку проб патологічного матеріалу для лабораторного дослідження здійснюють відповідно до існуючих вимог. Разом з пробами у ветеринарну лабораторію направляють вищезазначений акт та супровідний лист, у якому вказують на який пестицид необхідно провести дослідження.

Увага!

1.04.2019

В осінній та весняний період року випалюються трави та очерети, влітку – поживні рештки. В результаті таких дій знищується мікрофлора та фауна верхнього шару ґрунту, гинуть комахи та їх личинки, запилювачі рослин, дощові черв’яки та інші організми, які беруть участь в процесі утворення ґрунту, а також дрібні тварини, птахи та місця їх гніздування. Збіднюється склад трав, оскільки знищується насіння однорічних, дворічних та деяких багаторічних рослин, знищується шар сухої трави, який утримував вологу, перегнивав і створював необхідні умови для існування багатьох рослин, тварин та комах, формував ґрунт. Знижується родючість ґрунтів, гумусність, погіршується їх структура, зменшується протиерозійна стійкість.

Попри те, на природних ділянках вогонь знищує насіння і коріння рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів, а інколи, також, верхні частини їх коріння. При спалюванні трави на присадибних ділянках покосах, виникає загроза перекидання вогню на інші ділянки. Аналогічним чином, існує загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків.

На основі безперечного чинника широкого спектру негативних наслідків підпалів, а особливо небезпеки для здоров'я та життя людей, спалювання сухої трави, опалого листя та інших рослинних залишків, без дозволу відповідних органів, є заборонене законодавством України. 

Чинним законодавством України передбачені можливість та умови випалу сухої рослинності, а також відповідальність за їх порушення. Про це йдеться у пунктах «б», ст.91 (обов’язки власників земельних ділянок ), ст.96 (обов’язки землекористувачів), які зобов’язують користувачів та власників дотримуватись вимог законодавства про охорону довкілля,а ст.211 Земельного кодексу України передбачає відповідальність за порушення земельного законодавства.

Відповідальність за порушення зазначених норм чинного законодавства визначена статтею 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме «Випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах» без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням такого дозволу тягне за собою накладення штрафу на винних осіб: на громадян від 10(170 грн.) до 20 (340 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та на посадових осіб від 50(850грн.) до 70(1190грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 20(340грн.) до 40(680 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від 70(1190 грн.) до 100 (1700грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЕНО:

- спалювати рослинні залишки на території підприємств, установ, організацій і населених пунктів, за винятком випадків, коли це здійснюється з використанням спеціальних установок;

- спалювати всі види відходів на прибудинкових територіях і в сміттєзбірниках, на території зелених насаджень;

Відповідно до Закону України від 15.11.2009 року № 1708-V1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за правопорушення у сфері довкілля», яким внесено зміни до статті 245 Кримінального Кодексу України і вона викладена у такій редакції:

Стаття 245. ККУ «Знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу»

1. Знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, , сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загально небезпечним способом – караються штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.

2. Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, - караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років» .

Керуючись статтею 50 Конституції України, яка гарантує кожному безпечне для життя і здоров’я довкілля, кожен з нас має законне право боротися з таким явищем.

Упродовж пожежонебезпечного періоду підприємствам, установам, організаціям (незалежно від виду їх діяльності, форм власності) та громадянам забороняється:

- розведення багать у лісі; 

- заїзд на територію лісового фонду транспортних засобів та інших механізмів, за винятком тих, що використовуються для лісогосподарської мети;

- відвідування населенням хвойних насаджень при підвищеному класі пожежної небезпеки (надзвичайна небезпека) за умовами погоди;

- палити, кидати у лісі непогашені сірники, недопалки; 

- випалювати траву та інші рослинні рештки на землях лісового фонду та сільськогосподарського призначення, а також на інших земельних ділянках, що безпосередньо примикають до лісу та сільськогосподарських угідь; 

- залишати під час будівництва доріг, газопроводів, мереж електропередачі, зв'язку, радіофікації, інших комунікацій та об'єктів деревні залишки і горючі матеріали;
- звалювати та спалювати у лісових насадженнях, поблизу сільськогосподарських угідь та торфовищ сміття, будівельні залишки, побутові та горючі відходи тощо.

 

Перспективи створення сімейних  фермерських господарств та обслуговуючих кооперативів

29.03.2019

28 березня в Департаменті агропромислового розвитку відбулося засідання круглого столу на тему «Перспективи розвитку сімейного фермерського господарства та сільськогосподарських кооперативів Хмельницької області». У засідання взяли участь начальник відділу агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Надія Сузанська разом з начальником загального відділу Староушицької ОТГ Валерієм Василишиним та підприємцем Миколою Прудивусом.

Розпочинаючи засідання директор Департаменту агропромислового розвитку ОДА Олег Омелянюк зауважив, що нажаль на сьогоднішній день зайнятість населення у селі дуже низька, тому створення сімейних молочних ферм – це гарна можливість відкрити свою справу, яка дозволить не лише створити робочі місця, але й розвивати виробництво продукції з вищою доданою вартістю, що дасть можливість селянам заробляти. Також це дозволить забезпечити Україну якісними продуктами харчування. І головна мета сьогоднішнього зібрання зацікавити людей у селі створювати сімейні ферми, об’єднуватись в кооперативи.

У своїй доповіді начальник управління соціально-економічного розвитку АПК, організаційної роботи та зв’язків з громадськістю Андрій Лакуста розповів про стан та перспективи розвитку сімейних фермерських господарств та СОК у Хмельницькій області.

Представники Держпродспоживслужби поінформували присутніх по питаннях ветеринарно-санітарних вимог до новостворених сімейних ферм.

Про фінансову підтримку агропромислового комплексу України на 2019 рік детально розповіла Галина Стаднійчук - начальник відділу економічного аналізу, прогнозування, розвитку агропромислового комплексу та сільських територій.

Серед запрошених також були представники компанії "УкрМілкІнвест", що є організатором Проекту "Молочна сімейна ферма". В даному проекті взяли участь вже три домогосподарства на Хмельниччині. Під час круглого столу Сергій Чернієнко- керівник проекту, ознайомив присутніх з презентацією проекту і розповів про усі деталі роботи на партнерських засадах, а підприємець Тетяна Юрчук, яка скористалася підтримкою компанії, поділилася своїм досвідом роботи і планами на майбутнє по розширенню ферми.

В ході дискусії піднімалося багато питань по земельних відносинах, по ветеринарному обслуговуванні, по удосконаленню програм підтримки та інші.

Спеціалісти Департаменту надали відповіді на проблемні питання, з деякими питаннями пообіцяли розібратися більш детально. А також було прийняте рішення, подати пропозиції до Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо розширення переліку техніки, вартість якої компенсується державою, зокрема техніки що використовується представниками малого бізнесу.

Організатори заходу намагались донести присутнім, що  самоорганізація у сімейні фермерські господарства та сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи – це можливість отримувати стабільний прибуток, залучити членів родини до сімейної справи, здобути пенсійний стаж, полегшити ручну працю та підвищити якість виробленої продукції.

Всесвітня кампанія «Година Землі  - 2019»

25.03.2019

У суботу 30 березня 2019 року, о 20.30, люди по всьому світу вимкнуть світло на одну годину -  Годину Землі, щоб показати необхідність об’єднаних дій для боротьби зі зміною клімату на планеті.

Година Землі започаткована у 2007 році Всесвітнім фондом природи (WWF) в Австралії з метою привернути увагу до проблем зі зміною клімату.

У 2018 році ця акція поширилася світом. У ній взяли участь більше 7000 міст у 188  країнах світу. Україна приєдналася до Всесвітньої кампанії у 2009 році.

Такий захід, окрім символічного вимкнення світла на одну годину, наголошує на необхідності щоденних дій кожного громадянина у сфері енергоефективності, ощадливого використання ресурсів задля подолання проблем клімату і досягнення гармонії з природою.

Пропонуємо долучитися до активного пропагування кампанії шляхом вимкнення світла та приладів, що не є суттєво важливими, а також широкого висвітлення у ЗМІ заходів, що проводитимуться у рамках цієї кампанії.

 

Заборона на лов водних біоресурсів

22.03.2019

З 1 квітня 2019 року на Хмельниччині розпочинається весняно-літня заборона на лов водних біоресурсів. Тривалість заборони відрізняється залежно від водойм.

Любительський та спортивний лов водних біоресурсів на рибогосподарських водних об’єктах, підконтрольних Управлінню Державного агентства рибного господарства у Хмельницькій області, заборонений у такі строки:

- у всіх водосховищах з 1 квітня по 9 червня;

- у всіх річках та їх кореневих водах з 1 квітня по 19 травня;

- в придаткових системах водойм (протоки, гирла, стариці, меліоративні канали, розливи водойм, які тимчасово заповнюються водою в період весняної повені ) з 1 квітня по 29 червня.

Заборона також стосується і промислового вилову. Суб’єктам господарювання заборонено здійснювати вилов на водоймах області з 1 квітня по 9 червня.

Через особливості розмноження раків – вони полюбляють більш теплу воду, їх виловлювати заборонено до кінця червня.

Також під час нересту заборонені змагання з рибальства та підводного полювання. Сувора заборона у цей період стосується днопоглиблювальних, вибухових, бурових, сейсмологічних робіт, видобутку гравію та піщано-ракушкової суміші у рибогосподарських водних об’єктах Хмельницької області та прибережних захисних смугах. Аби не турбувати рибу, також заборонено пересування будь-яких плавзасобів, за винятком проходу фарватером, транзитного проходу, виконання робіт по встановленню бакенів у випадках надзвичайної потреби (шторм, туман, аварія і т.п.), крім суден спеціально-уповноважених органів, які здійснюють охорону водних біоресурсів.

Хмельницький рибоохоронний патруль закликає громадян дотримуватись Правил любительського і спортивного рибальства. У разі виявлення порушення - прохання терміново повідомляти за номером телефону всеукраїнської безкоштовної «гарячої лінії»: 0 (800) 50-52-50 або на «гарячу лінію» відомства: (068) 384 98 10.

 

Бережіть первоцвіти!

20.03.2019

Щороку у весняний період триває масова торгівля ранньоквітучими видами рослин, в тому числі занесених до Червоної книги України, які є рідкісними і перебувають під загрозою зникнення. Висока декоративність та ранній термін цвітіння таких видів рослин як підсніжник складчастий, білоцвіт весняний, цикламен Кузнєцова, шафран Гейфелів, шафран кримський, шафран весняний та інші призводить до того, що збут цих рослин виходить далеко за межі ареалу їх зростання. Масове збирання ранньоквітучих видів рослин призводить до знищення популяцій їх окремих видів.

Задля збереження видів рослин, занесених до Червоної книги України, Мінприроди щороку ініціює проведення операції «Первоцвіт», метою якої є запобігання протиправному збиранню, продажу та вивезенню за межі України рідкісних видів рослин. До цієї акції залучаються державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища, працівники територіальних органів Національної поліції та лісової охорони, громадські організації, засоби масової інформації.

Згідно ст. 881 ч.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення: порушення порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу, занесених до Червоної Книги України, тягне за собою накладення штрафу від 1700 до 3655 гривень із конфіскацією об’єктів рослинного світу.

Тому, з метою недопущення порушення вимог природоохоронного законодавства в частині незаконного збору і заготівлі, торгівлі рідкісними та зникаючими ранньоквітучими рослинами і первоцвітами, закликаємо усіх громадян бути свідомими і не губити декоративні дикоростучі рослини лише задля насолоди їх запахом і красою.

Долучіться до операції «Первоцвіт»!  Кожен з нас повинен усвідомити, що перші весняні квіти відіграють важливу роль в житті лісу чи луки як природного комплексу, являючись їх невід’ємною частиною.

 

Проведення весняно-польових робіт в районі

станом на 19.03.2019 року

19.03.2019

З настанням сприятливих погодних умов та фізіологічної стиглості ґрунту аграрії не гаючи часу вийшли в поле.

В першій декаді березня розпочато посів ранніх ярих зернових та зернобобових  культур. Станом на звітну дату, посіяно 3642 га, або 87%  прогнозованих площ, в тому числі ярого ячменю – 3246 га, або 88%, ярої пшениці — 358 га, або 93%, гороху — 38 га, або 61% до прогнозу.

Під посів ярих культур всіма категоріями господарств району підготовлено 5,4 тис. га ґрунту. Закриття вологи проведено на 18,6 тис. га площ.

Крім того, з лютого місяця проводиться підживлення озимих культур, окремі площі підживлено вже двічі.

Площа посіву  озимих становить 23887 га, в тому числі: озима пшениця – 14490 га, озимий ячмінь  — 1367 га, озиме жито —  445 га та озимий ріпак – 7585 га.

Станом на звітну дату, 86% посівів озимих зернових знаходяться в доброму стані, 12% в задовільному і тільки 2% площ  — в слабкому або зрідженому. Озимий ріпак перезимував дещо гірше, 52% знаходяться в доброму стані, 38% — в задовільному та 10% площ — в слабкому стані.

 

Нарада щодо стану та перспектив розвитку аграрного комплексу Хмельниччини

4.03.2019

1 березня на базі сільськогосподарського фермерського господарства "Євроінвест" с.Міцівці Дунаєвецького району відбулася нарада на тему "Стан та перспективи розвитку аграрного комплексу Хмельницької області".

В заході взяли участь заступник голови районної державної адміністрації Микола Чумак, начальник відділу агропромислового розвитку Надія Сузанська, керівники підприємств агропромислового комплексу району та представники ОТГ.

З веденням сільськогосподарського виробництва та матеріальною базою СФГ «Євроінвест» ознайомив усіх присутніх директор фермерського господарства В’ячеслав Бондар, провівши огляд господарством. Також, своїм досвідом роботи поділився голова Дунаєвецької селищної ОТГ Антон Камінський.

Розпочинаючи теоретичну частину наради, голова обласної державної адміністрації Вадим Лозовий наголосив, що  розвиток сільських територій передбачає, перш за все, наповнення місцевих бюджетів, а це – створення нових робочих місць, виведення зарплат з тіні, відкриття нового виробництва і, звісно ж, підняття рівня заробітної плати. В області досить потужно розвивається аграрний сектор економіки в частині виробництва, акцентував посадовець, але без створення доданої вартості, без запровадження переробки вирощеної продукції ми і надалі будемо залишатися сировинною зоною для інших країн. Підприємства повинні удосконалювати свої можливості, щодо пошуку нових ринків збуту продукції, скористатися з досвіду і пропозицій торгово-промислової палати, організовувати презентації товарів, ставати учасниками виставок і в загальному просувати свій бренд, свою торгову марку на ринку продукції.

Перший заступник голови облдержадміністрації Володимир Кальніченко, інформував присутніх щодо стану розвитку агропромислового комплексу області, а також щодо кількості дотаційних коштів, отриманих аграріями з державного та обласного бюджетів в 2018.

Про власний досвід, специфіку роботи своїх господарств та плани на майбутнє розповіли: Василь Мороз, генеральний директор ТОВ «Агрохолдинг 2012», Олег Тимофієв, керівник ФГ «Генетик» Дунаєвецького р-ну, Петро Павлюк, генеральний директор ФГ «Агроінвест» Ізяславського району, Володими Власенко, директор ФГ «Концентрат» Новоушицького району, голова спілки часникарів України, голова асоціації товаровиробників Новоушицького району, Олексій Телега, президент Подільської асоціації виробників горіха та саджанців фундука «Золотий горішок», Тетяна Вознюк, менеджер ФГ «Айстра-1».

Представник  Міністерства Наталія Присяжнюк розповіла про державну підтримку аграрного сектора України на 2019 рік та відповіла на ряд запитань, які цікавили слухачів.

Підсумовуючи  нараду голова обласної ради - Михайло Загородний відмітив, що цей захід дав змогу представникам різних галузей виробництва поділилися досвідом роботи. наголосив, що необхідно  й надалі  покращувати співпрацю з сільськими, селищними радами, ОТГ по створенню і підтримці соціальних проектів, залученню коштів підприємств для розвитку громад.

Крім того, Михайло  Васильович зазначив, що заслухавши інформації представника Міністерства аграрної політики і продовольства України Наталії Присяжнюк, Першого заступника голови облдержадміністрації Володимира Кальніченка та виступи всіх запрошених щодо стану та перспектив розвитку аграрного комплексу нашої області та державної підтримки аграрного сектору економіки України на 2019 рік, є надія що Хмельниччина й надалі залишатиметься лідером у аграрній сфері держави.

 

Догляд за посівами озимих зернових культур з урахуванням погодних умов осінньо-зимового періоду 2018-2019 рр.

8.02.2019

Перспективу отриманого врожаю цього року визначатиме як подальший перебіг погодних умов, так і виважені, диференційовані, економічно обґрунтовані елементи догляду за посівами впродовж вегетації озимих зернових культур.

Впродовж останніх років ми спостерігаємо різні сценарії настання весни, одночасно і час відновлення весняної вегетації (ЧВВВ) рослин:

  • рання весна із поступовим наростанням температур (вище 3-50С) сприяє продовженню процесу кущіння, також можливе повернення холодів, що призводить до послаблення ростових процесів;
  • пізня весна з різким підвищенням температур, що обумовлює швидкий перехід до літнього режиму, а часом – повернення холодів, що зменшує кількість продуктивних пагонів на рослині озимих;
  • прихід весни, ЧВВВ рослин за багаторічно встановленими календарними датами (21.03-31.03) зумовлює добре відростання рослин та формування колосоносних пагонів.

За різних строків настання весни рослини розвиваються за різного температурно-світлового режиму, що й по-різному впливає на умови їх виходу із зимового вимушеного спокою. Більш простіше можна висловитись, що час настання весни визначатиме не лише стан перезимівлі посівів, але й умови догляду за ними.

Комплекс весняно-польових робіт в умовах 2019 року повинен супроводжуватися, насамперед, аналізом: стану посівів – придбаних матеріально-технічних ресурсів - перебігу погодних умов – виважених господарсько-організаційних заходів.

Ретельне весняне обстеження посівів озимих зернових має бути першим кроком весняно-польових робіт і поряд з цим найголовніший агрозахід – їх підживлення.

Вагомі складові весняно-польових робіт:

  • диференційований підхід до підживлення озимих зернових;
  •  відпрацювання структури посівів ярих зернових з оптимізацією площ пріоритетних культур;
  • удосконалення системи живлення з використанням альтернативних джерел удобрення;
  • сівба високоякісним насінням сортів нового покоління;
  • постійний моніторинг стану посівів та проведення коректив у технологіях вирощування впродовж вегетації.

         Критерієм у виробленні стратегії проведення раціонального підсівання чи пересівання має бути:

- фактичний стан посівів перед входженням у зиму;

- пошкодження і загибель рослин під час перезимівлі;

- остаточний стан посівів при відновленні весняної вегетації рослин за переходу середньодобової температури повітря через 50С (не менше 3 дні).

         Для вирішення питання весняного ремонту (підсівання), перш за все, необхідно з’ясувати доцільність цього елементу, порівнюючи  рівні продуктивності живих рослин, що перезимували, пошкодження основної культури (10-15%) з прогнозом оптимальної продуктивності підсіяної культури та економічні аспекти. В окремі роки врожайність на зріджених і слаборозвинених посівах знижувалась майже наполовину порівняно з продуктивністю на посівах доброго стану. Підсівання можна проводити такими культурами як ячмінь ярий і горох (співпадають строки дозрівання) з подальшим використанням зерна на кормові цілі.

         Дослідженнями, які проводилися у багатьох науково-дослідних установах і багаторічним виробничим досвідом встановлено, що підсівання (ремонт) більш ефективним було на посівах озимих з густотою менше 150-200 шт./м2 , пересівання – менше 150шт./м2.

         Як підсівання так і пересівання озимих ранніми ярими культурами не завжди вдається вирішити своєчасно і якісно, тобто в перші дні відновлення вегетації рослин – це найкращі строки, впродовж 3-5 днів.

         Пересівання середньо зрідженої озимини вимагає диференційованих підходів з урахуванням багатьох технологічних чинників, погодних факторів, оцінки економічної ефективності.

         Якщо виникла необхідність пересівання озимих зернових, то його доцільно проводити такими культурами, які з урахуванням запасів продуктивної вологи, типу і стану ґрунту, погодних умов дозволяють розраховувати на одержання максимально можливої врожайності.

         Підживлення рослин впродовж їх вегетації – це важливий елемент технології вирощування. Після зимового спокою рослин, який проходив у складних погодних умовах виникає необхідність активізації ростових процесів озимих.Підхід до весняних підживлень диференціюється залежно від типу ґрунту, рівня елементів технології застосованих восени, біологічних особливостей сортів та фактичного стану культур на час відновлення весняної вегетації (ЧВВВ) рослин.

Критерієм для визначення дози азотних добрив при першому підживленні є кількість рослин на одиниці площі і їх розвиток, а ефективний строк в наших умовах – період активного росту протягом 10-15 днів після відновлення вегетації, коефіцієнт використання поживних речовин у цей час найбільший і сприяє відновленню та кращому розвитку надземної маси і кореневої системи.

Перше підживлення слаборозвинених посівів, так зване регенераційне, можна проводити і по мерзло-талому ґрунту за переходу температури  повітря через 00С, коли у нічний час температура набуває мінусових значень, а вдень – плюсових, тоді верхній шар його перезволожений і добрива швидко розчиняються та поглинаються ґрунтом. Крім аміачної селітри можна використовувати й карбамід за умови відсутності снігового покриву.

Для встановлення доз азотних добрив для першого підживлення доцільним є врахування ЧВВВ рослин, тому що залежно від цього вони по-різному розвиваються:

 - за раннього і оптимального (середньо багаторічного) відновлення вегетації інтенсивно продовжується процес кущіння і ріст у висоту (вегетативний тип розвитку);

         - за пізнього – формується низькорослий зріджений стеблостій, скорочується період утворення елементів продуктивності (генеративний тип розвитку).

         Отже, у прийнятому співвідношенні поживних речовин дозу азотних добрив рекомендуємо: за раннього відновлення вегетації дещо зменшити від розрахункової норми на добре розвинених посівах озимих зернових (пшениці, жита, тритикале, ячменю) і перенести на наступне з метою закладки елементів продуктивності колосу, оптимального – залишити на її рівні, пізнього – збільшити.

         Після відновлення вегетації підживлення озимих зернових слід розпочати із слабше розвинених посівів (початок кущіння, 3-4 листки), але з нормальною густотою рослин, не менше 350-400 шт./м2 з метою покращення їх розвитку. Доза добрив залежно від сорту, рівня родючості грунту, агротехніки та інших умов може бути N45-60 (1,3-1,8 ц/га аміачної селітри, не більше 2 ц/га).

         Завершувати його доцільно на площах з кращим розвитком рослин (3-5 і більше пагонів) і густотою (450-500 шт./м2), оскільки це сприяє формуванню більш продуктивних пагонів. Доза добрив N30-45 (0,9-1,3 ц/га аміачної селітри, до 1,5 ц/га). Під озимі жито і ячмінь у першому підживленні достатньо внести N34 (1 ц/га аміачної селітри). Захоплюватись високими дозами при першому весняному  підживленні недоцільно, тому що більший ефект забезпечує роздрібне внесення азотних добрив у найбільш відповідальні етапи формування елементів продуктивності колосу та якості зерна.

         Критичним періодом для озимих зернових по забезпеченню азотом є кінець IV - початок V етапу органогенезу (перехід від кущіння до виходу рослин у трубку – поява І-го надземного вузла), в цей період  припинається утворення пагонів, відбувається диференціація основи колоса, азот сприяє виживанню колосоносних стебел і рослини його використовують у цій фазі найінтенсивніше (40-50% від розрахункової норми). У ІІ підживленні доза під інтенсивні сорти пшениці озимої і тритикале може складатиN60-80  (1,8-2,3 ц/га аміачної селітри), напівінтенсивні - N30-45  (0,9-1,3 ц/га аміачної селітри). Однак, норму для цих підживлень слід уточнювати за даними тканинної діагностики, бо це дозволить економічніше використати мінеральні добрива, тобто згідно потреб рослин.

          І насамкінець. Минулого року чимало агровиробників у котре переконалися, що потрібно своєчасно підживлювати озимину. Вчасно – означає якомога раніше, але по мерзлоталому ґрунті. Мерзлоталий грунт – це коли грунт вночі промерзає, а вдень - відтає. Багато агровиробників припускаються помилки вносячи азотні добрива по сніговому покриву, адже коли сніг розтане все добриво стече разом із талою водою. Якщо товща снігового покриву становить 5 см, як показує практика, можна застосовувати сульфат амонію, він здатен пропекти сніг і потрапити до грунтово-вбирного комплексу.

         Який азот вносити? Азот можна вносити у будь-якій формі – хоч аміачну селітру, хоч карбамід і КАС. Але вважаємо, що краще внести КАС, адже це добриво містить три форми азоту і забезпечить пролонговану дію.

     Аналізуючи фітосанітарний стан озимих зернових культур за даними осінніх обстежень та зимового моніторингу методом відбору монолітів в тому числі і за експрес-методом в січні місяці проведеним спеціалістами фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницької області вказує на те, що стан перезимівлі озимих культур добрий. Рослини озимих зернових культур перебувають у фазі 3-й листок-кущення. Рослини озимих мають добру регенеративну здатність при їх відрощуванні. Відсоток живих рослин становить 98-100 %, загиблих 0-2 %. Лабораторним аналізом рослин озимої пшениці виявлено інфекційний запас збудників борошнистої роси, кореневих гнилей, септоріозу 1-2,5% з розвитком хвороби 0,5%. Враховуючи запас інфекції за сприятливих погодних умов навесні, у період відновлення вегетації, зокрема відносної вологості повітря 85 % та помірної температури 16-220 С, що є оптимальною для розвитку хвороб, слід очікувати розвиток і поширення хвороб від помірного до епіфітотійного. Такі посіви потребуватимуть фунгіцидного захисту.

        За надмірної зволоженості, низької температури, затримки потепління на ослаблених рослинах озимих зернових культур ймовірна згубна дія снігової плісняви.

        Посіви озимих зернових культур засмічені бур’янами в чисельності 12-38 екз.кв.м. Такі посіви слід  обробити гербіцидами.  Вибір гербіцидам залежить в першу чергу від видів бур’янів на конкретному полі, перевагу слід надавати гербіцидам з відносно широким спектром дії на бур’яни.

       При проведені фітосанітарного моніторингу в осінній період рослини озимих колосових культур  заселяли і пошкоджували у допороговій чисельності  злакові попелиці, злакові мухи, озима совка в чисельності 1-3 % рослин за чисельністю 0,2-2 екз.кв.м. Враховуючи достатній зимуючий запас фітофагів, за доброї перезимівлі та сприятливих для розвитку погодніх умов весни, на слабко розкущених з осені посівах ймовірні значні  пошкодження.

       За даними фітосанітарного моніторингу рослини озимого ріпаку знаходяться у фазі 4-8 листків, уражені фомозом, альтернаріозом, пероноспорозом 2,5-5% з розвитком хвороби 1%. З настанням сприятливих умов в весняний період посіви слід оздоровити дозволеними фунгіцидами.

 Ослаблені та зріджені після перезимівлі посіви озимого ріпаку в разі надмірної вологи, понижених температур хворітимуть на кореневі гнилі, слизистий бактеріоз.

   Щодо захисту озимого ріпаку від бур’янів то навесні слід звернути увагу на види бур’янів, що можуть конкурувати з ріпаком у другі половині вегетації. 

Рекомендації підготовлені науковими співробітниками Хмельницької ДСГДС ІКСГП НААН та спеціалісти фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області

 

Представники аграрного сектора району зібралися на навчальний семінар

5.02.2019

5 лютого в приміщенні районної державної адміністрації відбувся навчальний семінар з  керівниками та спеціалістами сільськогосподарських підприємств усіх форм власності, головами об’єднаних територіальних громад і сільських рад та представниками особистих селянських господарств.

Привітали учасників семінару та відкрили захід заступник голови райдержадміністрації Микола Чумак і начальник відділу агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів райдержадміністрації Надія Сузанська.

Аби ознайомити аграріїв району із змінами в сфері оподаткування, юридичними аспектами організації сільських господарств усіх форм власності, питаннями державної підтримки аграрного сектора тощо, на захід були запрошені фахівці відповідних департаментів, відділів і служб.

Про результати надання агровиробникам різних форм власності фінансової підтримки з державного бюджету у 2018 році та прогнози на 2019 рік доповіла начальник відділу фінансово-кредитного забезпечення бухгалтерського обліку та звітності Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів облдержадміністрації Марина Бевзюк.

Про порядок створення сімейних фермерських господарств і сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів  та напрямки їх підтримки з бюджетів усіх рівнів учасникам семінару розповіла начальник відділу економічного аналізу, прогнозування, розвитку агропромислового комплексу та сільських територій Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів облдержадміністрації Галина Стаднійчук.

З основними змінами в податковому законодавстві  та розмірами й строками сплати в 2019 році єдиного податку та ЄСВ для фізичних осіб-підприємців і сімейних фермерських господарств ознайомили спеціалісти Кам’янець-Подільського управління Головного управління ДФС у Хмельницькій області – фахівець відділу податків і зборів з фізичних осіб Лариса Паламарчук та фахівець відділу податків і зборів з юридичних осіб Наталія Марущак.

Головний спеціаліст відділу з питань безпечності харчових продуктів Кам’янець-Подільського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області Олена Ряба розповіла про порядок отримання ветеринарно-санітарного паспорта пасіки та її реєстрації.

Важливим аспектом діяльності сільськогосподарських підприємств є робота з пестицидами. Про дотримання заходів безпеки та порядок отримання дозвільних документів при роботі з цими речовинами ознайомила присутніх Оксана Горбатюк, головний спеціаліст відділу з питань санітарного захисту Кам’янець-Подільського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області.

Про послуги Державної служби зайнятості для роботодавців АПК та шляхи сприяння зайнятості сільського населення говорила у своєму виступі директор Кам’янець-Подільської районної філії Хмельницького обласного центру зайнятості Аліна Слободян, а представники державних банків ознайомили учасників семінару із особливостями банківського кредитування сільськогосподарського виробництва у 2019 році.

Підбиваючи підсумки роботи семінару, учасники висловили сподівання, що питання, розглянуті впродовж зустрічі, стануть у нагоді під час подальшої діяльності представників аграрного сектора району.

 

Науковці та фахівці — про роль водно-болотних угідь  для подальшого розвитку людства

5.02.2019

Щороку 2 лютого світова спільнота відзначає Всесвітній день водно-болотних угідь.   Враховуючи те, що подальше життя на планеті безпосередньо залежить від прісної води, «здорові» водно-болотні угіддя є необхідно умовою подальшого існування людей як виду. Проте останніми роками спостерігається тенденція до зменшення цих територій. Відповідно до оцінок експертів, лише за останні 40 років деградували близько 40% водно-болотних угідь і ситуація, на жаль, не покращується.

Аби привернути увагу громадськості до цієї екологічної проблеми, 5 лютого в НПП «Подільські Товтри» відбувся семінар на тему «Ми не безсилі у протидії змінам клімату», в якому взяли участь і представники відділу агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Кам’янець-Подільської райдержадміністрації.

Про широку зацікавленість громадськості Кам’янеччини цією темою свідчить участь у заході багатьох науковців та фахівців галузі. Зокрема, в семінарі  взяли участь доктор сільськогосподарських наук, професор кафедри екології Хмельницького національного університету Наталя Міронова, викладачі Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка – доктор сільськогосподарських наук, професор Олександр Любинський, доктор біологічних наук професор Людмила Любінська,  кандидат географічних наук, доцент  Ігор Касіяник, кандидат біологічних наук, доцент   Максим Козак, кандидат біологічних наук, доцент  Микола Матвєєв,  кандидат біологічних наук  Мар’ян Тарасенко,   викладач кафедри екології Анастасія Ліщук,  представники Національного екологічного центру України – кандидат технічних наук , виконавчий директор НЕЦУ Віталій Шаравара та експерт НЕЦУ зі зміни клімату Георгій Веремійчик, фахівці галузі – завідувач науково-дослідного відділу НПП «Подільські Товтри» Михайло Дребет, старший науковий співробітник парку Інна Одукалець,  фахівці установи Олексій Лучков та Олена Дем’янова та провідний інженер служби водних ресурсів р.Дністер Роман Бойко.

Основні питання, які обговорювалися під час роботи семінару,  стосувалися сучасного стану та перспективи розвитку водно-болотних угідь України, особливостей планування та здійснення природоохоронних заходів у межах водно-болотних угідь Хмельницької області. Зонування водно-болотних угідь для їх охорони та використання, стратегії збереження водно-болотних угідь в умовах змін клімату, стану водних ресурсів річки Дністер у Хмельницькій області тощо.

 

Оренда земельних часток (паїв)

1.02.2019

Одним із важливих факторів покращення добробуту сільського населення є удосконалення орендних відносин між орендодавцями та орендарями, адже переважна кількість землі, що перебуває в користуванні сільськогосподарських підприємств є власністю фізичних осіб, яку вони отримали в процесі паювання. За користування орендованою землею підприємства кожному орендодавцеві сплачує орендну плату. Але не менш важливим є те, що з виплаченої (нарахованої) орендної плати підприємство –орендар утримує та сплачує податок до бюджету. Тобто, наповнення  районного бюджету та бюджетів об’єднаних територіальних громад, за рахунок яких фінансується бюджетна сфера, в значній мірі  залежить від обсягів таких надходжень.

В  2018 році загальна площа орендованих земельних  часток (паїв) по Камянець-Подільському району складала 52,3 тис. га, в тому числі по ОТГ –32,9 тис.га та по району -19,4 тис.га. Між власниками земельних паїв та 63 агропідприємствами укладено 24,9 тис. договорів оренди земельних паїв ( ОТГ – 15,2 та район - 9,7 тис.шт.).

Середній розмір земельної частки (паю) по району становить 2,1 га.

Середньозважена вартість земельної частки (паю) по державному акту, з врахуванням проведених індексацій, в середньому по району в цілому становить   69,8 тис.грн.

Нарахування орендної плати за 1 га в середньому по району складає     3,0 тис. грн., на 1 пай в середньому по району нараховували 6,3 тис. грн.

Середній  відсоток нарахування орендної плати  за 2018 рік в цілому по району становить 8,8 %.

При цьому, якщо 64 відсотки підприємств ( площа 33351 га) нарахували і виплатили орендну плату в розмірі 8% і більше, то решту 36 відсотків підприємств виплатили орендну плату у розмірі меншому 8%, а саме: до 4% від нормативно - грошової оцінки паю виплачували на площі 1035 га або 2% орендованих площ, 4-6% - 5562 га або 11%, 6-8% -12344 га орендованих земельних паїв.

 Слід відмітити, що більше 9 % від грошової оцінки землі виплатили агроформування:

ТОВ «Енселко Агро», ФГ «Колос Агро», СТОВ «Гарант», ППФ «Деметра 2010»,  ФГ «Велес Агро», ТОВ «Агросолюшнс», ТОВ «Промінь Галичина», ТОВ ФГ «Україна»,  ТОВ «Оранта», ФГ «Сливка», а також філії «Кам’янець – Подільська» та «Мрія» ТОВ СП «НІБУЛОН».

        Чому ж тоді решта орендарів  вважають, що власнику земельного паю можна  недоплатити, і такою ціною отримати більший дохід у власну кишеню?

Переважна кількість власників  земельних паїв проживає в сільській місцевості, багато пенсійного віку і отримання доходу від паю в натуральному чи грошовому виразі чи не єдине джерело для підтримки власного підсобного господарства. Із-за низького відсотка робочих місць у сільській місцевості саме підсобне господарство годує селянина, і не тільки, адже міське населення в значній мірі споживає рослинну та тваринну продукцію, вирощену сільськими родинами.

        Всього за користування земельними частками (паями) в 2018 році агроформування виплатили 172 млн. грн.( ОТГ – 108,6, район - 63,4 млн.грн.). При цьому сплачено податку з доходів фізичних осіб  в сумі 31 млн. грн.    ( ОТГ – 19,6,  район - 11,4 млн. грн.).

Проте, до бюджетів ОТГ та районного бюджету зараховується лише 60 відсотків від сплачених сум, тому фактично надійшло в 2018 році до бюджетів ОТГ  11,8 млн.грн., до районного бюджету 6,8 млн.грн.

В   структурі доходів  районного  бюджету  надходження податку з доходів від здачі в оренду земельних часток (паїв)  становлять 21 відсоток від загальної суми, що є вагомим джерелом наповнення бюджету. За рахунок бюджетних коштів не тільки виплачується заробітна плата та проводяться розрахунки за спожиті енергоносії,  але і значна частина коштів направляється на покращення матеріально-технічного забезпечення бюджетних установ, благоустрій територій, капітальні та поточні ремонти будівель, заходи з енергозбереження, що в цілому покращує  умови та рівень обслуговування  населення .

 Сільгоспформування мають зрозуміти, що збільшення доходів бюджету - покращення добробуту громад, а збільшення відсотка виплат по паях - підвищення рівня життя сільського населення. Тож розпочнемо рік із хороших справ!

 

Для аграріїв Кам’янеччини провели семінар з юридичних питань

30.01.2019

«Механізми захисту та відновлення порушених прав агропідприємств у сфері державної реєстрації» - саме так звучала тему семінару, що відбувся в залі засідань районної державної адміністрації 30 січня. Організатором спільного заходу органів юстиції та адвокатури виступило Головне територіальне управління юстиції у Хмельницькій області.

У роботі семінару взяли участь начальник  Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області Віктор Худняк, заступник голови райдержадміністрації Микола Чумак, провідний спеціаліст відділу розгляду звернень та забезпечення діяльності комісії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області Юлія Пелюх, головний спеціаліст відділу розгляду звернень та забезпечення діяльності комісії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області Оксана Собищанська, керівник юридичної компанії «Рудик і партнери» Вадим Рудик, представники відділу агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів райдержадміністрації, аграрії району.

Під час семінару розглядалися питання процедури адміністративного оскарження рішень, дій (бездіяльності) державних реєстраторів нерухомого майна та бізнесу; захисту інтересів агропідприємств, фермерських господарств, фізичних осіб – підприємців, аграріїв від незаконних дій державних реєстраторів; про Антирейдерський штаб на Хмельниччині як ефективний механізм взаємодії місцевих органів виконавчої влади у сфері захисту від незаконних захоплень підприємств, земельних ділянок та інших об’єктів аграрної інфраструктури.

Звіт про виконання паспорта бюджетної програми за 2018 рік.

28.01.2019

 

 

 

В період з 15 грудня 2018 року по 30 червня 2019 року

 забороняється будь-який вилов раків у рибогосподарських водних об’єктах Хмельницької області

14.12.2018

Для того, щоб створити відповідні умови для нормального циклу розмноження та відтворення річкових раків Управління Держрибагентства у Хмельницькій області звернулось до Інституту рибного господарства Національної академії аграрних наук України. У листі науковці зазначили терміни заборони на лов цих біоресурсів.

"Типовий репродуктивний цикл річкових раків включає зимово-весняне парування, яке проходить з грудня по березень. Концентрація ікряних самок на репродуктивних полях відбувається приблизно у квітні-травні, а виношування личинок самками може тривати до кінця червня" - пояснює іхтіолог Хмельницького рибоохоронного патруля Галина Яцишена.

"Осінь та початок зими були доволі теплими. Температури води у листопаді була від 1 до 4 C. За даними гідрометеорологічного прогнозу на першу половину грудня передбачається її зниження до мінус 7 C. Такі умови є оптимальними для річкових раків, тому аби сприяти відновленню їхньої популяції на території області, ми вкотре звертаємось до рибалок з вимогою дотримуватись Правил любительського і спортивного рибальства", - зазначив начальник відомства Андрій Полудняк.

Дер­жри­ба­гентство у Хмель­ницькій об­ласті на­га­дує, що лов ра­ків під час за­бо­ро­ни є гру­бим по­ру­шен­ням ри­бо­охо­рон­но­го за­ко­но­давс­тва від­по­від­но до ч. 4 ст. 85 КУ­пАП. За ко­жен не­за­кон­но до­бу­тий ек­зем­пляр ра­ка пе­ред­ба­че­ні збит­ки у роз­мі­рі 25,5 грн та штраф - 680 грн.

У разі виявлення порушення - прохання терміново повідомляти на "гарячу лінію" рибоохоронного патруля: (068) 384-98-10.

Наказ Держрибагенства

 

 

Звіт про виконання паспорта за 2017 рік

7 Березень 2018, 11:57

звіт про виконання паспорта за 2017 рік