Кам’янець-Подільська
Районна Державна Адміністрація
Кам’янець-Подільський район, Хмельницька область

Сільське господарство

Аграрії Кам’янеччини

завершили І етап жнивної кампанії

15.08.2019

В Кам’янець – Подільському районі завершено збір ранніх зернових та зернобобових культур. Всіма категоріями господарств обмолочено 20434 га, намолочено 101175 т, при середній урожайності 50 ц/га.

 Результати збирання ранніх зернових та зернобобових культур в поточному році дещо перевищують показники 2018 року. В минулому році з площі 20180 га було намолочено 95832 т, при середній урожайності 47 ц/га.

В тому числі всіма категоріями господарств  в поточному році зібрано:

 • озимої пшениці -14369 га, намолочено 73005 т, при урожайності 51 ц/га. Найвищу урожайність даної культури отримали: ПП «Аграрна компанія 2004», ТОВ «Фірма «Династія», ПП «Калинський Ключ», ТОВ ВКФ «Агро- Еко ХХІ» та СТОВ «Зоря».
 • озимого ячменю - 1465 га, намолочено  7316 т, при урожайності 50 ц/га. Найвищий показник урожайності  досягнуто агроформуваннями: СТзОВ ВФ «Гуменецьке»,  ПП «Мрія 2010», ПП «Гринчуцьке».
 • озимого жита - 445 га, намолочено 2607 т, при урожайності 59 ц/га. Найвища урожайність в: ТОВ «Максфарм», ТОВ ВКФ «Агро Еко ХХІ» та ФГ «Колос - Агро».
 •  ярого ячменю - 3493 га,  намолочено – 15308 т, при урожайності 44 ц/га. Найвищий показник урожайності в: СТОВ «Гарант», ПП «Аграрна компанія 2004» та ПП «Деметра 2010».
 • ярої пшениці - 581 га,  намолочено – 2667 т, при урожайності 46 ц/га. Найвищу урожайність отримали в: ТОВ ВКФ «Агро Еко ХХІ» та СТОВ «Гарант».

Також, зібрано 52 га гороху, 14 га викосуміші та 5 га вівса.

Крім того, завершився збір ранніх технічних культур. Обмолочено 7128 га озимого ріпаку, намолочено  21402 т,  при урожайності 30 ц/га та зібрано 52 га гірчиці. Найвищий показник  урожайності озимого ріпаку отримано агроформуваннями: ПП «Мрія -2010», СТОВ «Гарант», ТОВ «Фірма «Династія» та ТОВ «Максфарм».

При цьому господарствами населення зібрано 573 га картоплі або 12 % площ, що підлягають до збирання та 292 га овочів або 27 %  площ.

Наразі аграрії  району продовжують посів озимого ріпаку. Станом на звітну дату посіяно 2842 га або 40 % прогнозованих площ, з них найбільші площі засіяні агроформуваннями: ТОВ «Промінь Галичина», філією «Кам’янець – Подільська» ТОВ СП «Нібулон» та ТОВ «Максфарм».

 Разом з тим, в районі продовжується підготовка ґрунту  під посів озимих зернових урожаю 2020 року та підготовка техніки до збирання пізніх культур.

 

Недопущення спалювання стерні та соломи

17.07.2019

В районі триває кампанія зі збирання зернових та зернобобових культур. Тому необхідно приділити значну увагу недопущенню та завчасному попередженню загорання сухої трави, соломи, стерні й сільськогосподарської техніки під час проведення даних робіт.

Деякі суб’єкти господарювання, незважаючи на заборони, щороку спалюють на полях стерню або солому після збирання врожаю. Подібні дії – це акт безгосподарності й свідомого розтрачання корисної енергії, наданої природою. Мало хто замислюється про те, що безконтрольне випалювання стерні може призвести до пожежі на сусідніх полях, вогонь може перекинутися на розташовані поруч житлові і господарські будівлі, сади. При спалюванні стерні, соломи і поживних залишків згорає гумус найбільш родючого поверхневого шару, внаслідок чого знижується біологічна активність ґрунту. Разом з стернею вогонь знищує безцінну біосферу ланів, яка могла б суттєво підвищити врожайність у наступні роки, а на їх місце приходять патогенні мікроорганізми та бур`яни. Спалювання сухої рослинності або її залишків, випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із водно – болотною та іншою природною рослинністю, а також опалого листя у парках, інших природних екосистемах приносить значну шкоду навколишньому середовищу, зростає ймовірність пожеж у житлових та дачних будинках. Адже для виникнення таких пожеж достатньо необережно кинутого маленького недопалку чи сірника. На відкритій території в безвітряну погоду вогонь може розповсюджуватися зі швидкістю до 4-х км за годину, а у вітряну – до 30 км; висота полум’я досягає 2-х метрів.

Під час спалювання стерні та інших рослинних залишків повітря в населених пунктах стає важким і гірким, збільшуються випадки захворювань дихальних шляхів. Під час згоряння однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється більше 9 кг мікрочасточок диму. До їх складу входять пил, окис азоту, вуглекислий газ, важкі метали тощо, які осідають у легенях.

Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання післяжнивних залишків призводить до цілої низки небезпек. При спалюванні стерні на фермерських полях виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, що веде, в свою чергу до порушення законодавства і знищення диких рослин та тварин. Саме із спалювання стерні на полях починається більшість  пожеж. Аналогічним чином, існує загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків. Якщо ведеться спалювання стерні на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, постає нова загроза. Дим і вогонь являються напівпровідниками і за відповідних умов здатні стати причиною закорочення ліній електропередач, що несе за собою руйнівні наслідки для цілих населених пунктів. Дим від вогнищ, в туманні дні може утворювати смог і на довго зависати у повітрі. В цьому випадку погіршується видимість на дорогах, що призводить до збільшення частоти ДТП, аварій. Окрім того, попадаючи у легені, смог викликає суттєве погіршення здоров’я людини. Задимлені населені пункти використовують для освітлення значно більше електроенергії.

Зважаючи на вище сказане, наголошуємо!

 За самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачено адміністративну відповідальність.

Так, відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ті самі дії, вчинені в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу:

- на громадян від 20 до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- на посадових осіб - від 70 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім того, згідно зі ст. 245 Кримінального Кодексу України «Знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу» порушник може нести і кримінальну відповідальність.

 Не забувайте про правила пожежної безпеки. Попередити вогонь простіше, аніж приборкати велику територію, охоплену червоною стихією. Вогонь і все, що з ним пов’язане, при невмілому, недбалому поводженні з ним може завдати великого лиха, призвести до загибелі людей, значних матеріальних збитків, взагалі до катастрофи. Тому, головне, дотримуватись правил безпеки. Давайте пам’ятати, що природа потребує нашого захисту і бережливого ставлення до неї !!! 

 

На Кам’янеччині стартували жнива-2019

1.07.2019

Аграрії Кам’янечинни розпочали кампанію зі збирання зернових. Перші гектари озимого ячменю обмолотили в господарствах ПП "Мрія-2010" с. Китайгород, ПП "Гринчуцьке" с. Гринчук, Філія "Кам'янець - Подільська" ТОВ СП "НІБУЛОН" с. Привороття. Станом на 01.07.2019 даної культури зібрано на площі 371 га або 25% від загальної посівної площі, намолочено 1485 тонн, при середній урожайності 40 ц/га.

Через надмірну кількість дощів цього року початок жнив було дещо відтерміновано. Прогнозують, що масове збирання ранніх зернових культур та ріпаку розпочнеться в господарствах району в першій декаді липня — у разі сприятливих погодно-кліматичних умов.

 Всього до збирання ранніх зернових і зернобобових культур в 2019 році підлягає 20,5  тис. га, в тому числі: озимої та ярої пшениці  – 15,0 тис. га., озимого жита –0,4  тис. га., озимого і ярого ячменю – 5,0 тис. га., зернобобових – 0,05 тис га., озимого ріпаку –  7,1 тис. га.

Важливим фактором впливу на терміни і якість проведення жнивних робіт є  стан готовності машинно-тракторного парку. Згідно проведеного моніторингу в сільгосппідприємствах району на жнивах поточного року працюватиме: 132 зернозбиральні комбайни (в тому числі 70 власних комбайнів аграріїв району, 49 комбайнів інвесторів, що орендують понад 30% площ в районі та 13 додатково залучених), з них: 106 високопродуктивні комбайни іноземного виробництва, які  за технічними характеристиками за 1 день можуть обмолотити більше 30 га площ та 26 комбайнів вітчизняного та спільного виробництва.

На території району розпочав приймання зерна елеватор філії «Смотрич» ТОВ СП «НІБУЛОН» с. Кам’янка, який може забезпечити одночасне зберігання 66 тис. тонн зерна, маючи в своєму арсеналі 3 зерносушарки  сумарною продуктивністю 250 тонн/год.

Крім того, ТОВ СП «Весна 21» с. Гуменці також планує в першій декаді липня розпочати прийом зерна (озимий ріпак та пшеницю). Дане підприємство має склади на 55 тис. тонн зерна та 2 зерносушарки сумарною продуктивністю до 140 тонн/год.

 

Щодо підготовки до проведення жнивної компанії 2019 року

26.06.2019

З метою мінімізації можливих негативних наслідків надзвичайних ситуацій та запобігання виникнення пожеж врожаю і сільськогосподарської техніки під час підготовки до збирання зернових культур у 2019 році необхідно провести ряд організаційних та практичних заходів, зокрема:

до початку збирання зернових культур:

 • у період воскової стиглості збіжжя перед косовицею хлібні масиви необхідно розбити на ділянки площею не більше 50 га. Між ділянками слід робити прокоси не менше 8м завширшки. Скошений хліб з прокосів потрібно негайно прибрати. Посередині прокосів необхідно проорати смугу не менше 4м завширшки;
 • перед дозріванням колосових (у період воскової стиглості) хлібні поля в місцях прилягання їх до лісових та торф’яних масивів, степової смуги, автомобільних шляхів та залізниць необхідно обкосити (з прибиранням скошеного) і оборати смугою не менше 4 м завширшки;
 • працівникам, задіяним до збирання врожаю, провести протипожежний інструктаж (трактористам, комбайнерам, їх помічникам, працівникам складського господарства та водіям);
 • забезпечити зернозбиральну техніку, автомобілі та трактори справними іскрогасниками, первинними засобами пожежогасіння (комбайни і трактори – двома вогнегасниками, двома штиковими лопатами, двома мітлами; автомобілі – вогнегасниками та штиковою лопатою);
 • створити відповідні комісії та провести технічне обслуговування, огляд систем живлення, змащення, охолодження, запалювання двигунів зернозбиральної та іншої техніки, яка залучається до збирання зернових культур.

Безпосередньо під час збирання зернових культур необхідно забезпечити виконання ряду профілактичних заходів, а саме:

 • на хлібному масиві площею понад 25 га,з якого збирається врожай, забезпечити наявність трактора з плугом на випадок пожежі;
 • під час збирання зернових забезпечити чергування пожежних  автомобілів добровільних пожежних дружин, підрозділів місцевої пожежної охорони та іншої техніки, пристосованої для гасіння пожеж зернових;
 • в період дозрівання та збирання зернових, забезпечити охорону полів та встановити безпосередньо біля хлібних масивів, які прилягають до лісів та доріг попереджувальні знаки (таблички, аншлаги) щодо недопущення пожеж врожаю;
 • у період збирання зернових культур не допускати спалювання стерні, післяжнивних залишків та розведення багать на полях;
 • у разі тимчасового зберігання (стоянок) тракторів, комбайнів, автомобілів та інших самохідних машин у польових умовах розміщувати їх на очищених від стерні та сухої трави майданчиках, віддалених від скирт соломи, сіна, токів, хлібних масивів на відстані не менше 100 м та обораних смугою не менше 4 м завширшки;
 • здійснювати заправку паливом зернозбиральної  та іншої техніки за межами поля (не ближче 30 м) та не допускати заправлення машин у нічний час у польових умовах.

Під час підготовки території, будівель, приміщень споруд для зберігання та сушки зерна необхідно:

 • територію, будинки, споруди, приміщення, технологічні установки забезпечити первинними засобами пожежогасіння у відповідності до норм належності;
 • підприємство забезпечити надійним зовнішнім протипожежним водопостачанням з нормованою витратою води для цілей пожежогасіння (забезпечити під’їзд до пожежних водоймищ з твердим покриттям, водонапірні вежі обладнати пристроями для збору води);
 • забезпечити влаштування систем протипожежного захисту та їх технічне обслуговування;
 • дерев’яні конструкції зерноскладів, очисних та робочих башт обробити вогнезахисним розчином;
 • забезпечити захист будівель та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, а також організувати перевірку наявних пристроїв блискавко захисту;
 • з’єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів здійснити за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;
 • провести замір опору ізоляції і перевірку спалювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання;
 • забезпечити проходження відповідальними особами за пожежну безпеку та особами, робота яких пов’язана з підвищеною пожежною небезпекою відповідні навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки;
 • сушильні агрегати, які працюють на рідкому паливі, обладнати приладами контролю теплоносія та автоматики безпеки, а топки спалювання рідкого палива забезпечити пристроями для автоматизації процесу горіння;
 • димові труби зерносушарок обладнати іскрогасниками.

Разом з цим, під час експлуатації зерноскладів та зерносушарень не допускається:

 • зберігання вкупі із зерном небезпечних в пожежному відношенні  матеріалів, а також будь - якого устаткування;
 • застосовувати всередині складських приміщень зерноочисні та інші машини з двигунами внутрішнього згоряння;
 • застосовувати електропобутові та саморобні електронагрівальні прилади;
 • засипати зерно вище рівня транспортної стрічки і допускати тертя стрічки об конструкції транспортера;
 • розпалювати сушарки, які працюють на твердому паливі, за допомогою ЛЗР та ГР, а ті, що працюють на рідкому паливі - за допомогою смолоскипів;
 • залишати без нагляду зерносушарки, що працюють;
 • працювати на сушарках з несправними приладами контролю температури і автоматики відключення подавання палива в разі згасання факела в топці.

Шановні мешканці району, аграрії! Будьте пильними в цей відповідальний період, адже від безпечності можуть зійти нанівець результати багатомісячної, тяжкої хліборобської праці!

 

Обмеження при застосуванні пестицидів та агрохімікатів в межах населених пунктів

25.06.2019

На даний час в Україні поводження з пестицидами та агрохімікатами регламентовано законами України «Про пестициди та агрохімікати», «Про захист рослин», Перелік пестицидів і агрохімікатів, дозволених  до використання в Україні і доповненнями до нього, ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України».

Відповідно до вищезазначених законодавчих актів, діють наступні вимоги до суб’єктів господарювання,  які використовують пестициди.

Згідно з ст. 4 Закону України «Про захист рослин» основними вимогами щодо захисту рослин є:

 • додержання технології вирощування рослин сільськогосподарського та іншого призначення, багаторічних і лісових насаджень, дерев, чагарників;
 • екологічне та економічне обгрунтування доцільності захисту рослин від шкідливих організмів;
 • суворе додержання регламентів зберігання, транспортування, торгівлі та застосування засобів захисту рослин;
 • збереження корисної флори і фауни;
 • недопущення пошкодження рослин, погіршення їх стану та забруднення продуктів рослинного походження і довкілля засобами захисту рослин.

Використання пестицидів в окремих галузях народного господарства, у колективних та індивідуальних садах і городах, в закладах охорони здоров’я та побуті, а також продаж їх населення повинно здійснюватись тільки у відповідності з «Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні» і доповненнями до нього.

Відповідно до ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України» адміністрація господарства сповіщає населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об’єктів завчасно, але не менше чим за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, а також про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи. Інформацію необхідно доводити за допомогою засобів масової інформації (радіо, преса), інформуванням місцевих адміністрацій, сільських рад, асоціацій фермерів, бджолярів та інших, розміщення об’яв у суміжних населених пунктах у місцях масового доступу населення (дошках об’яв, автобусних зупинках, біля магазинів і т.п.).

Всі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові (до 10:00) і вечірні (18:00-20:00) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10 0С.

При  застосуванні пестицидів за допомогою авіації необхідно суворо витримувати визначені ДСП 382-96 «Державні санітарні правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України»  санітарно-захисні зони від ділянок авіахімічних обробок до інших об’єктів ( населених пункті, тваринницьких і птахоферм, джерел  водопостачання, тощо). За три доби до початку проведення авіаційних обробок замовник робіт повинен здійснити заробіжні заходи  згідно з вимогами ДСП 382-96.

Забороняється проведення авіаційних обробок пестицидами усіх груп токсичності з метою боротьби із шкідниками та хворобами сільськогосподарських культур лісових та інших земель, які розташовані ближче: 5 км від місця постійного розташування медоносних пасік; 2 км від рибогосподарських водоймищ, відкритих джерел водопостачання, місць випасу домашніх тварин, об’єктів природно-заповідного фонду (заповідників, національних парків, ботанічних і зоологічних заказників та інших) 1 км від населених пунктів, тваринницьких і птахівничих ферм, а також посівів сільськогосподарських культур, що вживають без термічної обробки (цибулі на перо, селера, кріп, огірки, помідори, суниця, малина тощо), сади, виноградники та місць проведення сільськогосподарських робіт.

Відповідно до «Інструкції щодо проведення та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл» профілактика отруєнь бджіл базується на беззаперечному дотриманні вимог вимог ст. 30 Закону України «Про бджільництво», суворому дотриманні регламентації застосування в навколишньому середовищі токсичних для бджіл речовин.

 Власників пасік оповіщають за три доби до хімобробок з зазначенням застосованого отрутохімікату, місця ( у радіусі 7 км), часу і способу проведення обробки із повідомленням часу ізоляції бджіл.

 Обробки проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години. Не допускають обробку квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл.

До того, згідно з ст. 37 Закону України «Про бджільництво», фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 км від оброблювальних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату

 

Відеоконференція на тему «Державна підтримка розвитку фермерських господарств, сільськогосподарської обслуговуючої кооперації у 2019 році, створення та розвиток сімейних ферм в районі»

19.06.2019

 

 

19 червня Департамент агропромислового розвитку облдержадміністрації провів відеоконференцію з районними управліннями (відділами), що забезпечують виконання функцій з питань агропромислового розвитку, з питань державної підтримки розвитку фермерських господарств, сільськогосподарської обслуговуючої кооперації у 2019 році, створення та розвиток сімейних ферм в районі.

У відеоконференції взяли участь спеціалісти відділу агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів райдержадміністрації та представники фермерських господарств, які мали змогу в режимі онлайн задати питання доповідачам та отримати на них відповіді.

Спеціалісти Департаменту агропромислового розвитку обласної державної адміністрації надали роз’яснення щодо напрямів державної підтримки, умов та особливостей створення сімейних ферм.

 

Небезпечна красуня чортополохівка

18.06.2019

На всій території України спостерігається масове пошкодження посівів сої та соняшника  гусінню чортополохівки.

На думку багатьох науковців, всі метелики, які навесні з’являються в Центральній (Україна в тому числі) і Північній Європі, є мігруючими особинами з південніших частин ареалу та північної Африки. Вони прямують за теплими течіями повітря та здатні подолати відстань до 5000 км. В наших умовах також можлива перезимівля цього виду.

Цей небезпечний шкідник пошкоджує сою, соняшник, буряк, зернобобові, баштанні та інші культури, з бур’янів кропиву, осот, будяк, чортополох…

 Метелик з розмахом крил – 50-60 мм, світло – червоного або яскраво-коричневого кольору. На передніх крилах малюнок із чорних смуг, білих плям біля вершин і звивистою чорною поперечною смужкою за зовнішнім краєм. Задні крила зверху з чорними поперечними смужками та окоподібними плямами по зовнішньому краю, знизу – ясно-бурі з мармуровим малюнком і синьо-жовтими плямами по зовнішньому краю.

Після тривалого періоду додаткового живлення, на квітучих бур’янах і інших нектароносах, метелики відкладають яйця, розміщуючи їх поодинці на листя рослин. Відклавши яйця метелики гинуть. Через 7 – 12 днів відбувається відродження гусениць, які харчуючись, скелетують листя, відчутної шкоди завдають рослинам сої, соняшнику, овочевим культурам. Через 20 – 30 днів гусениця закінчує живлення, перетворюється на лялечку. Через 12 – 18 днів із лялечки вилітають метелики нового покоління. У липні – вересні розвиваються II і III покоління.

Зважаючи на те, що в поточному році тривалі дощові періоди не дали змогу в повному обсязі та в оптимальні строки провести аграріям заходи захисту посівів від бур´янів, хвороб та шкідників, а також враховуючи достатню кількість квітучої рослинності і масову появу метеликів, спостерігається массова шкідливість чортополохівки.

Щоб вчасно захистити рослини необхідно постійно проводити обстеження, а в разі виявлення загрозливої чисельності (1-2 гусениці на м²) на посівах сої доцільно застосувати інсектициди або інші препарати  з діючими речовинами імідаклоприд+лямбда-цигалотрин, хлорпірифос + циперметрин відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

Основні методи боротьби:

 • контроль льоту шкідника, за масового льоту пошук яйцекладки;
 • якщо яйцекладку виявлено на квітучому ріпаку, по яйцях можна застосувати препарати з хлорантраніліпролом в нормі 130 г/га: він має овіцидну дію та є безпечним для бджіл;
 • обробка посівів, де виявлено яйцекладками комбінаціями неонікотиноїдів та піретроїдів по молодій гусені (IIII віку) після її вилуплювання, контроль температурного режиму;
 • гусінь пізніших віків (IVVI віку), буде стійкішою до традиційних інсектицидів, в такій ситуації ефективним буде застосування препаратів з хлорантраніліпролом (130 г/га);

важливо не допустити «накладання» поколінь.

При роботі із засобами захисту рослин слід дотримуватися регламентів застосування пестицидів (вказані на упаковці), діючих Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСП 8.8.1.2.001-98 та правил техніки безпеки.

 

На виставці «Агро – 2019»

Хмельниччина отримала золоту медаль

7.06.2019

З 4 по 7 червня 2019 року у м. Києві проходить XXXI Міжнародна агропромислова виставка «Агро-2019». На території Національного Комплексу «Експоцентр України» зібрано біля 1300 компаній із 15 країн світу. Крім того, кожна область підготувала експозицію з власної продукції.

Експозиція Хмельниччини представлена продукцією з майже сорока підприємств області. При цьому Кам’янеччина презентувала продукцію ВКФ «Плігрім»(тверді овечі сири, колбаса), ПП «Глорія Дей» (олія гарбузова та лляна ), ФОП Прудивус М.П. (лікарські рослини, фіто чаї), ТОВ «Агро – Еко Плюс» (соєва олія, шрот), філія «Птахофабрика» «Авіс» ПАТ «Грохолдинг Авангард»(яйця курячі). Та родзинкою обласної експозиції стала мапа Хмельницької області з мафінів виготовлена ТОВ «Український кристал».

4 червня на відкритті заходу у складі делегації від Хмельницької області прийняли участь голова обласної державної адміністрації Вадим Лозовий, голова обласної ради Михайло Загородний, перший заступник голови облдержадміністрації Володимир Кальніченко, директор Департаменту агропромислового розвитку Олег Омелянюк та працівники Департаменту, начальники районних управлінь (відділів) агропромислового розвитку та керівники сільськогосподарських підприємств області.

6 червня в рамках проведення 31-ї Міжнародної агропромислової виставки «Агро-2019», в.о. Міністра аграрної політики та продовольства України Ольга Трофімцева вручила директору Департаменту агропромислового розвитку Олегу Омелянюку відзнаку «Золоту медаль Департаменту агропромислового розвитку Хмельниької обласної державної адміністрації в номінації: «За високі досягнення в розвитку агропромислового комплексу області».

  

 

Інформація

про хід проведення комплексу весняно-польових робіт

в Кам’янець – Подільському районі

30.05.2019

В цьому році  посівна кампанія  розпочалася досить рано. Сприятливі  погодні умови, що склалися на початку весни, дали змогу аграріям вже в другій декаді березня, завершити посів ранніх зернових та зернобобових культур. Посів культур пізньої групи, також розпочався  ще в квітні місяці, однак дощова погода й досі не дає змоги завершити посівну та планомірно здійснювати інші польові роботи.

За попередніми даними площа посіву сільськогосподарських культур по всіх категоріях господарств в поточному році складатиме 75,4 тис. га, з них: 45,2 % в структурі посівних площ займатимуть зернові культури, 39,7 % технічні, майже 7,8 %  кормові та  7,3 % картопля і овоче-баштанні.

Всього по району ранніми зерновими та зернобобовими культурами  засіяно 4 тис. га, з них: 3,5 тис.га ярий ячмінь, майже 0,5 тис. га яра пшениця та невеликі площі  зайняті горохом, викою та вівсом.

 Площа посіву кукурудзи на зерно становить 12,9 тис.га, що на 4,3 тис.га  або 25 %  менше ніж в минулому році.   Зменшення відбулося в результаті змін в структурі посівних площ ТОВ «Енселко Агро», зокрема зменшення в поточному році посівної площі кукурудзи на зерно на  5,3 тис. га  порівняно з минулим роком.

З технічних культур найбільший відсоток в структурі посівних площ займають соняшник та соя. Варто зауважити, що протягом останніх років спостерігається тенденція до збільшення площ посіву соняшнику. В поточному році всіма категоріями господарств засіяно даною культурою 11,6 тис. га, що на 1,8 тис. га або 20 % більше ніж в 2018 році.  Посів сої здійснено на площі 9,4 тис. га при прогнозі 10,4 тис.га, тобто засіяно 90 % прогнозованих площ.

Також,  всіма категоріями господарств посіяно1,1 тис. га однорічних  та багаторічних трав, 312 га кукурудзи на силос.

Крім того, господарствами населення посіяно понад 1 тис. га овочів, 1,3 тис. га кормових коренеплодів і кормових баштанних культур, 396 га квасолі та посаджено 4,8 тис. га картоплі.

Паралельно з роботами пов’язаними з посівом ярих культур, здійснюється догляд за посівами  озимих культур, посівна площа яких, складає 23,4 тис. га. В тому числі, площа посіву  озимих зернових культур становить 16,3 тис. га, з них озима пшениця 14,5 тис. га, озимий ячмінь 1,4 тис.га та 445 га озиме жито. Також, під урожай поточного року  посіяно 7,1 тис. га озимого ріпаку.

В цілому погодні умови цьогорічної зими були сприятливими для озимини, тому на сьогодні 86 % посівів озимих зернових знаходяться в доброму стані, 12 % в задовільному, і тільки 2 % площ в слабкому або зрідженому. Стан посівів озимого ріпаку дещо гірший,  51 % знаходяться в доброму стані, 43 % в задовільному та 6 % площ в зрідженому стані.

Для зменшення ризиків впливу шкодочинних факторів на рослини, зокрема для боротьби з бур’янами, шкідниками та хворобами по мірі потреби застосовуються засоби захисту рослин.

Для покращення родючості ґрунту та забезпечення культур необхідними макро- і мікроелементами здійснюється  їх підживлення.

Для підживлення використовують  в основному сульфат амонію(7,3), аміачну селітру, карбамід та карбамідно - аміачну суміш (КАС), а також мікроелементи, що підсилюють дію основних елементів живлення.

Важливим фактором впливу на терміни і якість проведення польових робіт, є  стан готовності машинно-тракторного парку.

Згідно проведеного моніторингу в сільгосппідприємствах району  на проведенні комплексу весняно-польових робіт  було задіяно  322 трактори, 171 сівалка, 170 культиваторів, 126 дискових борін, 49 одиниць розкидачів мінеральних добрив та 69 оприскувачів. 

Наразі продовжується ремонт та підготовка зернозбиральної техніки, накопичуються паливно-мастильні матеріали та здійснюються заходи по підготовці матеріально-технічної бази до збирання та зберігання зерна.

Перед початком польових робіт в господарствах проведено інструктажі з техніки безпеки. Попереджено працівників  про всі можливі небезпеки та ризики під час роботи з технікою, а також пестицидами та отрутохімікатами.

Враховуючи, що щорічно мають місце випадки загибелі бджіл, особливо у весняно-літній період, зазвичай під час цвітіння ріпаку та соняшнику, аграріям в котре було нагадано, що застосування хімічних засобів захисту рослин повинно здійснюватись відповідно  до Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» та Закону України «Про пестициди та агрохімікати.  

Крім того, інформовано щодо відповідальності за порушення норм чинного законодавства в питанні  випалювання трави та  поживних решток, що  має низку негативних наслідків, зокрема знищення мікрофлори та фауни верхнього шару ґрунту.

На сьогодні аграрії продовжують вживати заходи направлені на покращення умов праці, працюють над модернізацією  матеріально технічної бази підприємств, щорічно збільшуючи в своєму арсеналі кількість високопродуктивної сільськогосподарської техніки, яка дає змогу  в короткі терміни здійснювати всі агротехнічні заходи, в першу чергу посів та збирання культур.

Однак, не треба забувати, що агропромислове виробництво – це в основному виробництво під відкритим небом, тому природа дуже часто вносить свої корективи в плани аграріїв, і навіть найдосвіченіші з них, часом не можуть передбачити всі небезпеки, що очікують в процесі виробництва. Цьогоріч  це затяжні дощі протягом тривалого періоду, подекуди  з градом;  в минулому році пізня весна, зливові дощі в липні місяці; в попередні роки засуха, приморозки і інші  природні явища, що створюють  додаткові перешкоди при здійсненні господарської діяльності.

Попри всі труднощі  аграріям району, з року в рік вдається отримувати хороші показники  вирощування сільськогосподарських культур, нарощувати обсяги виробництва. Тому, є сподівання, що і в цьому році ситуація зміниться на краще і при належному догляді за культурами з дотриманням всіх технологічних вимог аграріям вдасться отримати хороші результати праці.

 

 

 

 

Всесвітній день мігруючих птахів

7.05.2019

З метою підвищення обізнаності громадськості з питань, що стосуються мігруючих птахів, спонукання до вжиття заходів для їх збереження, міжнародна спільнота відзначає Всесвітній день мігруючих птахів (ВДМП) у другу суботу травня та жовтня. Офіційно він був проголошений в 2006-му році і з тих пір став щорічною міжнародною кампанією з підвищення обізнаності широкої громадськості про необхідність прийняття невідкладних заходів щодо охорони перелітних птахів та середовища їх безпосереднього проживання.

У 2019 році ці дні припадають на 11 травня та 12 жовтня.

Птахи відіграють важливу роль у природі та житті людини. В природних умовах  існують складні взаємозв'язки між птахами й рослинами, з одного боку, та між птахами й іншими тваринами - з іншого. Частина птахів щороку мігрує з далекої півночі на далекий південь і повертається назад. Завдяки діяльності мігруючих птахів підтримується баланс екосистеми в цілому. Міграція птахів,є одним із індикаторів біорізноманіття, здоров’я екосистеми, змін клімату.

Тема цьогорічного Всесвітнього дня мігруючих птахів «Захист птахів: вирішення питань забруднення пластиком!». Основною метою є привернення уваги до негативного впливу забруднення пластиком для мігруючих птахів та їх середовищ існування.

Відзначення цього дня дає можливість кожному зробити свій внесок у зменшення загроз для птахів та для їхнього захисту. Будь-яка участь сприятиме успіху цієї кампанії: вивчення птахів у природних умовах, навчальні програми, лекції, екскурсії, художні виставки чи громадські події.  Закликаємо небайдужих долучитися до відзначення цього Дня з приверненням уваги на негативний вплив забруднення пластиком для мігруючих птахів.

 

Відеоконференція з питання фінансування

агропромислового комплексу України в 2019 році

19.04.2019

18 квітня Департамент агропромислового розвитку провів відеоконференцію з районними управліннями (відділами), що забезпечують виконання функцій з питань агропромислового розвитку, з питання фінансування агропромислового комплексу України в 2019 році.

У ній взяли участь спеціалісти відділу агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів райдержадміністрації. Також на відео конференцію були запрошені представники сільських, селищної рад об’єднаних територіальних громад та фермерських господарств, які мали змогу в режимі онлайн задати питання доповідачам та отримати на них відповіді.

Спеціалісти Департаменту агропромислового розвитку надали роз’яснення щодо ефективності виробництва продукції тваринництва, особливостей нарахування дотації за вирощений молодняк великої рогатої худоби та оформлення документації на дотації.

 

Бережіть бджіл!

15.04.2019 

Бджоли відіграють важливу роль в сільському господарстві, як запилювачі квіткових рослин. Однак останнім часом частішають випадки загибелі цих комах від використання засобів захисту рослин. Отруєння бджіл спостерігається у весняно-літній період при масових обробках сільськогосподарських посівів, зазвичай під час цвітіння ріпаку та соняшнику.

Пестициди потрапляють в бджолині сім’ї з нектаром і пилком, в результаті чого забруднюються кормові запаси і товарна продукція. Найбільш небезпечні для бджіл інсектициди, тобто препарати які застосовують проти шкідників. Так, за даними науковців, у 95% випадках хімічний токсикоз викликають саме ці речовини, в 4% – гербіциди і лише 1% припадає на інші хімікати.

У більшості випадків токсикація бджіл відбувається через несвоєчасну інформацію бджолярів про час, місце та характер хімічних обробок, порушення правил застосування пестицидів; використання небезпечних для бджіл препаратів. Часто отруєння відбувається при авіаційних обробках або коли проходить обприскування при підвищеній силі вітру (більше 5 м/с). При цьому виникає знос препарату до зони інтенсивного льоту бджоли або безпосередньо на територію пасіки.

Застосування хімічних засобів захисту рослин регламентується Державними санітарними правилами ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві», відповідно до яких адміністрація господарств зобов’язана завчасно, але не менше чим за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, сповіщати населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об’єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення таких робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

Обробки сільськогосподарських культур повинні здійснюватися тільки препаратами, офіційно дозволеними «Переліком пестицидів та агрохімікатів дозволених в Україні». У цьому ж довіднику зазначені і пестициди, що рекомендуються до використання на присадибних ділянках.

Всі роботи з пестицидами проводять в ранкові та вечірні години. Допускається проведення їх вдень у похмуру, прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають з вулика.

Забороняється залишати в полі невикористані розчини пестицидів, також категорично забороняється обробка пестицидами ентомофільних сільськогосподарських рослин та рослинності в лісосмугах в період їх цвітіння навколо оброблюваних полів. Обробки проводять тільки за наявності відповідних показань із застосуванням наземного малооб’ємного обприскування при швидкості вітру менше 5 м/с і витратою препарату строго за нормами. Обробка хімічними речовинами медоносних культур під час їх цвітіння неприпустима. У разі крайньої необхідності використовують найменш токсичні пестициди або біопрепарати. Обробки проводять в ранкові години за відсутності масового льоту бджіл, при цьому авіаобробки виключаються.

Провина за отруєння бджіл не може лежати тільки на замовникові хімобробок, значну відповідальність також несуть і власники пасік. Так, відповідно до вимог Закону України «Про бджільництво» пасіки підлягають обов’язковій реєстрації за місцем проживання фізичної особи або за місцезнаходженням юридичної особи, яка займається бджільництвом, у місцевих державних адміністраціях або сільських, селищних, міських радах. Перевезення (кочівля) бджіл на медозбір і запилення здійснюється на підставі ветеринарно-санітарних правил, згідно з якими фізичні та юридичні особи повинні розміщувати пасіки на земельних ділянках, які належать їм на правах власності або користування.Розміщення пасік на земельних ділянках інших власників або користувачів здійснюється за їх згодою.

З метою обліку пасік та здійснення лікувально-профілактичних заходів на кожну пасіку повинен видаватися ветеринарно-санітарний паспорт. У ньому повинні бути відображені: характеристика пасіки, її ветеринарно-санітарний стан, епізоотична обстановка, дані лабораторних досліджень, результати проведених лікувально-профілактичних заходів.

Після отримання повідомлення про майбутню хімічну обробку бджоляр повинен до її початку: вивезти пасіку в безпечне місце, ізолювати виліт бджіл з вулика (без кочівлі) або прибрати бджолині сім’ї в зимівник.

Терміни ізоляції бджолиних сімей залежать від ступеня токсичності та періоду збереження активності пестицидів на рослинах. Обробляють посіви переважно препаратами другого та третього класу небезпеки. Так, при обробці пестицидами 2 класу небезпечності (фастак, карате зеон, нурел Д, Бі-58), обмеження льоту бджіл становить біля 3-4 діб, а третього класу (моспілан, матч, більшість фунгіцидів, гербіцидів, біопрепарати) – 1-2 доби. Терміни ізоляції збільшуються на 1-2 дні при зниженні температури та підвищенні вологості повітря.

Для запобігання занесенню в вулик квіткового пилку, зібраного з оброблених пестицидами рослин, рекомендується використовувати пилковловлювачі. Відбір пилку не порушує льотну активність бджіл, але разом з тим попереджає їх отруєння. У зонах частих обробок рослин, пилковловлювачами можна користуватися постійно.

До перевезення пасік вдаються у випадках використання отрути з тривалим терміном дії або за відсутності на пасіці необхідного обладнання для ізоляції бджіл. Бджіл вивозять на відстань не менше 5-7 км від пасіки.

Якщо відбулося отруєння комах, потрібно скласти акт про передбачуване отруєння бджіл. Для складання акта проводять комісійне обстеження пасіки. До складу комісії повинні входити ветеринарний лікар господарства чи району, де сталося отруєння, представники господарства, сільської ради, інші зацікавлені особи. В акті повинна міститися інформація про кількість бджолиних сімей на пасіці; відомості про технології утримання бджіл; санітарний стан бджолиних сімей до отруєння; яким препаратом та у які строки проводилися обробки; фаза розвитку рослин; наявність квітучих медоносних бур’янів у радіусі 5-7 км від місця знаходження пасіки; хто і коли повідомив бджоляра про майбутній хімічний обробіток площ; інформація про домовленість та згоду розміщення вуликів на полях сільгосптоваровиробника; характер загибелі бджіл (одиничність, масовість, ознаки отруєння); сила сімей після отруєння та інші необхідні відомості.

Законодавчу силу при визначенні причини загибелі бджіл має лабораторна діагностика, яка проводиться з відібраних від бджолиних сімей проб та встановлює в них залишки отрутохімікатів. Відбір і пересилку проб патологічного матеріалу для лабораторного дослідження здійснюють відповідно до існуючих вимог. Разом з пробами у ветеринарну лабораторію направляють вищезазначений акт та супровідний лист, у якому вказують на який пестицид необхідно провести дослідження.

 

Звіт про виконання паспорта бюджетної програми за 2018 рік.

28.01.2019

 

 

Звіт про виконання паспорта за 2017 рік

7 Березень 2018, 11:57

звіт про виконання паспорта за 2017 рік