Кам’янець-Подільська
Районна Державна Адміністрація
Кам’янець-Подільський район, Хмельницька область

Сільське господарство

Нарада щодо стану та перспектив розвитку аграрного комплексу Хмельниччини

4.03.2019

1 березня на базі сільськогосподарського фермерського господарства "Євроінвест" с.Міцівці Дунаєвецького району відбулася нарада на тему "Стан та перспективи розвитку аграрного комплексу Хмельницької області".

В заході взяли участь заступник голови районної державної адміністрації Микола Чумак, начальник відділу агропромислового розвитку Надія Сузанська, керівники підприємств агропромислового комплексу району та представники ОТГ.

З веденням сільськогосподарського виробництва та матеріальною базою СФГ «Євроінвест» ознайомив усіх присутніх директор фермерського господарства В’ячеслав Бондар, провівши огляд господарством. Також, своїм досвідом роботи поділився голова Дунаєвецької селищної ОТГ Антон Камінський.

Розпочинаючи теоретичну частину наради, голова обласної державної адміністрації Вадим Лозовий наголосив, що  розвиток сільських територій передбачає, перш за все, наповнення місцевих бюджетів, а це – створення нових робочих місць, виведення зарплат з тіні, відкриття нового виробництва і, звісно ж, підняття рівня заробітної плати. В області досить потужно розвивається аграрний сектор економіки в частині виробництва, акцентував посадовець, але без створення доданої вартості, без запровадження переробки вирощеної продукції ми і надалі будемо залишатися сировинною зоною для інших країн. Підприємства повинні удосконалювати свої можливості, щодо пошуку нових ринків збуту продукції, скористатися з досвіду і пропозицій торгово-промислової палати, організовувати презентації товарів, ставати учасниками виставок і в загальному просувати свій бренд, свою торгову марку на ринку продукції.

Перший заступник голови облдержадміністрації Володимир Кальніченко, інформував присутніх щодо стану розвитку агропромислового комплексу області, а також щодо кількості дотаційних коштів, отриманих аграріями з державного та обласного бюджетів в 2018.

Про власний досвід, специфіку роботи своїх господарств та плани на майбутнє розповіли: Василь Мороз, генеральний директор ТОВ «Агрохолдинг 2012», Олег Тимофієв, керівник ФГ «Генетик» Дунаєвецького р-ну, Петро Павлюк, генеральний директор ФГ «Агроінвест» Ізяславського району, Володими Власенко, директор ФГ «Концентрат» Новоушицького району, голова спілки часникарів України, голова асоціації товаровиробників Новоушицького району, Олексій Телега, президент Подільської асоціації виробників горіха та саджанців фундука «Золотий горішок», Тетяна Вознюк, менеджер ФГ «Айстра-1».

Представник  Міністерства Наталія Присяжнюк розповіла про державну підтримку аграрного сектора України на 2019 рік та відповіла на ряд запитань, які цікавили слухачів.

Підсумовуючи  нараду голова обласної ради - Михайло Загородний відмітив, що цей захід дав змогу представникам різних галузей виробництва поділилися досвідом роботи. наголосив, що необхідно  й надалі  покращувати співпрацю з сільськими, селищними радами, ОТГ по створенню і підтримці соціальних проектів, залученню коштів підприємств для розвитку громад.

Крім того, Михайло  Васильович зазначив, що заслухавши інформації представника Міністерства аграрної політики і продовольства України Наталії Присяжнюк, Першого заступника голови облдержадміністрації Володимира Кальніченка та виступи всіх запрошених щодо стану та перспектив розвитку аграрного комплексу нашої області та державної підтримки аграрного сектору економіки України на 2019 рік, є надія що Хмельниччина й надалі залишатиметься лідером у аграрній сфері держави.

 

Догляд за посівами озимих зернових культур з урахуванням погодних умов осінньо-зимового періоду 2018-2019 рр.

8.02.2019

Перспективу отриманого врожаю цього року визначатиме як подальший перебіг погодних умов, так і виважені, диференційовані, економічно обґрунтовані елементи догляду за посівами впродовж вегетації озимих зернових культур.

Впродовж останніх років ми спостерігаємо різні сценарії настання весни, одночасно і час відновлення весняної вегетації (ЧВВВ) рослин:

 • рання весна із поступовим наростанням температур (вище 3-50С) сприяє продовженню процесу кущіння, також можливе повернення холодів, що призводить до послаблення ростових процесів;
 • пізня весна з різким підвищенням температур, що обумовлює швидкий перехід до літнього режиму, а часом – повернення холодів, що зменшує кількість продуктивних пагонів на рослині озимих;
 • прихід весни, ЧВВВ рослин за багаторічно встановленими календарними датами (21.03-31.03) зумовлює добре відростання рослин та формування колосоносних пагонів.

За різних строків настання весни рослини розвиваються за різного температурно-світлового режиму, що й по-різному впливає на умови їх виходу із зимового вимушеного спокою. Більш простіше можна висловитись, що час настання весни визначатиме не лише стан перезимівлі посівів, але й умови догляду за ними.

Комплекс весняно-польових робіт в умовах 2019 року повинен супроводжуватися, насамперед, аналізом: стану посівів – придбаних матеріально-технічних ресурсів - перебігу погодних умов – виважених господарсько-організаційних заходів.

Ретельне весняне обстеження посівів озимих зернових має бути першим кроком весняно-польових робіт і поряд з цим найголовніший агрозахід – їх підживлення.

Вагомі складові весняно-польових робіт:

 • диференційований підхід до підживлення озимих зернових;
 •  відпрацювання структури посівів ярих зернових з оптимізацією площ пріоритетних культур;
 • удосконалення системи живлення з використанням альтернативних джерел удобрення;
 • сівба високоякісним насінням сортів нового покоління;
 • постійний моніторинг стану посівів та проведення коректив у технологіях вирощування впродовж вегетації.

         Критерієм у виробленні стратегії проведення раціонального підсівання чи пересівання має бути:

- фактичний стан посівів перед входженням у зиму;

- пошкодження і загибель рослин під час перезимівлі;

- остаточний стан посівів при відновленні весняної вегетації рослин за переходу середньодобової температури повітря через 50С (не менше 3 дні).

         Для вирішення питання весняного ремонту (підсівання), перш за все, необхідно з’ясувати доцільність цього елементу, порівнюючи  рівні продуктивності живих рослин, що перезимували, пошкодження основної культури (10-15%) з прогнозом оптимальної продуктивності підсіяної культури та економічні аспекти. В окремі роки врожайність на зріджених і слаборозвинених посівах знижувалась майже наполовину порівняно з продуктивністю на посівах доброго стану. Підсівання можна проводити такими культурами як ячмінь ярий і горох (співпадають строки дозрівання) з подальшим використанням зерна на кормові цілі.

         Дослідженнями, які проводилися у багатьох науково-дослідних установах і багаторічним виробничим досвідом встановлено, що підсівання (ремонт) більш ефективним було на посівах озимих з густотою менше 150-200 шт./м2 , пересівання – менше 150шт./м2.

         Як підсівання так і пересівання озимих ранніми ярими культурами не завжди вдається вирішити своєчасно і якісно, тобто в перші дні відновлення вегетації рослин – це найкращі строки, впродовж 3-5 днів.

         Пересівання середньо зрідженої озимини вимагає диференційованих підходів з урахуванням багатьох технологічних чинників, погодних факторів, оцінки економічної ефективності.

         Якщо виникла необхідність пересівання озимих зернових, то його доцільно проводити такими культурами, які з урахуванням запасів продуктивної вологи, типу і стану ґрунту, погодних умов дозволяють розраховувати на одержання максимально можливої врожайності.

         Підживлення рослин впродовж їх вегетації – це важливий елемент технології вирощування. Після зимового спокою рослин, який проходив у складних погодних умовах виникає необхідність активізації ростових процесів озимих.Підхід до весняних підживлень диференціюється залежно від типу ґрунту, рівня елементів технології застосованих восени, біологічних особливостей сортів та фактичного стану культур на час відновлення весняної вегетації (ЧВВВ) рослин.

Критерієм для визначення дози азотних добрив при першому підживленні є кількість рослин на одиниці площі і їх розвиток, а ефективний строк в наших умовах – період активного росту протягом 10-15 днів після відновлення вегетації, коефіцієнт використання поживних речовин у цей час найбільший і сприяє відновленню та кращому розвитку надземної маси і кореневої системи.

Перше підживлення слаборозвинених посівів, так зване регенераційне, можна проводити і по мерзло-талому ґрунту за переходу температури  повітря через 00С, коли у нічний час температура набуває мінусових значень, а вдень – плюсових, тоді верхній шар його перезволожений і добрива швидко розчиняються та поглинаються ґрунтом. Крім аміачної селітри можна використовувати й карбамід за умови відсутності снігового покриву.

Для встановлення доз азотних добрив для першого підживлення доцільним є врахування ЧВВВ рослин, тому що залежно від цього вони по-різному розвиваються:

 - за раннього і оптимального (середньо багаторічного) відновлення вегетації інтенсивно продовжується процес кущіння і ріст у висоту (вегетативний тип розвитку);

         - за пізнього – формується низькорослий зріджений стеблостій, скорочується період утворення елементів продуктивності (генеративний тип розвитку).

         Отже, у прийнятому співвідношенні поживних речовин дозу азотних добрив рекомендуємо: за раннього відновлення вегетації дещо зменшити від розрахункової норми на добре розвинених посівах озимих зернових (пшениці, жита, тритикале, ячменю) і перенести на наступне з метою закладки елементів продуктивності колосу, оптимального – залишити на її рівні, пізнього – збільшити.

         Після відновлення вегетації підживлення озимих зернових слід розпочати із слабше розвинених посівів (початок кущіння, 3-4 листки), але з нормальною густотою рослин, не менше 350-400 шт./м2 з метою покращення їх розвитку. Доза добрив залежно від сорту, рівня родючості грунту, агротехніки та інших умов може бути N45-60 (1,3-1,8 ц/га аміачної селітри, не більше 2 ц/га).

         Завершувати його доцільно на площах з кращим розвитком рослин (3-5 і більше пагонів) і густотою (450-500 шт./м2), оскільки це сприяє формуванню більш продуктивних пагонів. Доза добрив N30-45 (0,9-1,3 ц/га аміачної селітри, до 1,5 ц/га). Під озимі жито і ячмінь у першому підживленні достатньо внести N34 (1 ц/га аміачної селітри). Захоплюватись високими дозами при першому весняному  підживленні недоцільно, тому що більший ефект забезпечує роздрібне внесення азотних добрив у найбільш відповідальні етапи формування елементів продуктивності колосу та якості зерна.

         Критичним періодом для озимих зернових по забезпеченню азотом є кінець IV - початок V етапу органогенезу (перехід від кущіння до виходу рослин у трубку – поява І-го надземного вузла), в цей період  припинається утворення пагонів, відбувається диференціація основи колоса, азот сприяє виживанню колосоносних стебел і рослини його використовують у цій фазі найінтенсивніше (40-50% від розрахункової норми). У ІІ підживленні доза під інтенсивні сорти пшениці озимої і тритикале може складатиN60-80  (1,8-2,3 ц/га аміачної селітри), напівінтенсивні - N30-45  (0,9-1,3 ц/га аміачної селітри). Однак, норму для цих підживлень слід уточнювати за даними тканинної діагностики, бо це дозволить економічніше використати мінеральні добрива, тобто згідно потреб рослин.

          І насамкінець. Минулого року чимало агровиробників у котре переконалися, що потрібно своєчасно підживлювати озимину. Вчасно – означає якомога раніше, але по мерзлоталому ґрунті. Мерзлоталий грунт – це коли грунт вночі промерзає, а вдень - відтає. Багато агровиробників припускаються помилки вносячи азотні добрива по сніговому покриву, адже коли сніг розтане все добриво стече разом із талою водою. Якщо товща снігового покриву становить 5 см, як показує практика, можна застосовувати сульфат амонію, він здатен пропекти сніг і потрапити до грунтово-вбирного комплексу.

         Який азот вносити? Азот можна вносити у будь-якій формі – хоч аміачну селітру, хоч карбамід і КАС. Але вважаємо, що краще внести КАС, адже це добриво містить три форми азоту і забезпечить пролонговану дію.

     Аналізуючи фітосанітарний стан озимих зернових культур за даними осінніх обстежень та зимового моніторингу методом відбору монолітів в тому числі і за експрес-методом в січні місяці проведеним спеціалістами фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницької області вказує на те, що стан перезимівлі озимих культур добрий. Рослини озимих зернових культур перебувають у фазі 3-й листок-кущення. Рослини озимих мають добру регенеративну здатність при їх відрощуванні. Відсоток живих рослин становить 98-100 %, загиблих 0-2 %. Лабораторним аналізом рослин озимої пшениці виявлено інфекційний запас збудників борошнистої роси, кореневих гнилей, септоріозу 1-2,5% з розвитком хвороби 0,5%. Враховуючи запас інфекції за сприятливих погодних умов навесні, у період відновлення вегетації, зокрема відносної вологості повітря 85 % та помірної температури 16-220 С, що є оптимальною для розвитку хвороб, слід очікувати розвиток і поширення хвороб від помірного до епіфітотійного. Такі посіви потребуватимуть фунгіцидного захисту.

        За надмірної зволоженості, низької температури, затримки потепління на ослаблених рослинах озимих зернових культур ймовірна згубна дія снігової плісняви.

        Посіви озимих зернових культур засмічені бур’янами в чисельності 12-38 екз.кв.м. Такі посіви слід  обробити гербіцидами.  Вибір гербіцидам залежить в першу чергу від видів бур’янів на конкретному полі, перевагу слід надавати гербіцидам з відносно широким спектром дії на бур’яни.

       При проведені фітосанітарного моніторингу в осінній період рослини озимих колосових культур  заселяли і пошкоджували у допороговій чисельності  злакові попелиці, злакові мухи, озима совка в чисельності 1-3 % рослин за чисельністю 0,2-2 екз.кв.м. Враховуючи достатній зимуючий запас фітофагів, за доброї перезимівлі та сприятливих для розвитку погодніх умов весни, на слабко розкущених з осені посівах ймовірні значні  пошкодження.

       За даними фітосанітарного моніторингу рослини озимого ріпаку знаходяться у фазі 4-8 листків, уражені фомозом, альтернаріозом, пероноспорозом 2,5-5% з розвитком хвороби 1%. З настанням сприятливих умов в весняний період посіви слід оздоровити дозволеними фунгіцидами.

 Ослаблені та зріджені після перезимівлі посіви озимого ріпаку в разі надмірної вологи, понижених температур хворітимуть на кореневі гнилі, слизистий бактеріоз.

   Щодо захисту озимого ріпаку від бур’янів то навесні слід звернути увагу на види бур’янів, що можуть конкурувати з ріпаком у другі половині вегетації. 

Рекомендації підготовлені науковими співробітниками Хмельницької ДСГДС ІКСГП НААН та спеціалісти фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області

 

Представники аграрного сектора району зібралися на навчальний семінар

5.02.2019

5 лютого в приміщенні районної державної адміністрації відбувся навчальний семінар з  керівниками та спеціалістами сільськогосподарських підприємств усіх форм власності, головами об’єднаних територіальних громад і сільських рад та представниками особистих селянських господарств.

Привітали учасників семінару та відкрили захід заступник голови райдержадміністрації Микола Чумак і начальник відділу агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів райдержадміністрації Надія Сузанська.

Аби ознайомити аграріїв району із змінами в сфері оподаткування, юридичними аспектами організації сільських господарств усіх форм власності, питаннями державної підтримки аграрного сектора тощо, на захід були запрошені фахівці відповідних департаментів, відділів і служб.

Про результати надання агровиробникам різних форм власності фінансової підтримки з державного бюджету у 2018 році та прогнози на 2019 рік доповіла начальник відділу фінансово-кредитного забезпечення бухгалтерського обліку та звітності Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів облдержадміністрації Марина Бевзюк.

Про порядок створення сімейних фермерських господарств і сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів  та напрямки їх підтримки з бюджетів усіх рівнів учасникам семінару розповіла начальник відділу економічного аналізу, прогнозування, розвитку агропромислового комплексу та сільських територій Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів облдержадміністрації Галина Стаднійчук.

З основними змінами в податковому законодавстві  та розмірами й строками сплати в 2019 році єдиного податку та ЄСВ для фізичних осіб-підприємців і сімейних фермерських господарств ознайомили спеціалісти Кам’янець-Подільського управління Головного управління ДФС у Хмельницькій області – фахівець відділу податків і зборів з фізичних осіб Лариса Паламарчук та фахівець відділу податків і зборів з юридичних осіб Наталія Марущак.

Головний спеціаліст відділу з питань безпечності харчових продуктів Кам’янець-Подільського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області Олена Ряба розповіла про порядок отримання ветеринарно-санітарного паспорта пасіки та її реєстрації.

Важливим аспектом діяльності сільськогосподарських підприємств є робота з пестицидами. Про дотримання заходів безпеки та порядок отримання дозвільних документів при роботі з цими речовинами ознайомила присутніх Оксана Горбатюк, головний спеціаліст відділу з питань санітарного захисту Кам’янець-Подільського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області.

Про послуги Державної служби зайнятості для роботодавців АПК та шляхи сприяння зайнятості сільського населення говорила у своєму виступі директор Кам’янець-Подільської районної філії Хмельницького обласного центру зайнятості Аліна Слободян, а представники державних банків ознайомили учасників семінару із особливостями банківського кредитування сільськогосподарського виробництва у 2019 році.

Підбиваючи підсумки роботи семінару, учасники висловили сподівання, що питання, розглянуті впродовж зустрічі, стануть у нагоді під час подальшої діяльності представників аграрного сектора району.

 

Науковці та фахівці — про роль водно-болотних угідь  для подальшого розвитку людства

5.02.2019

Щороку 2 лютого світова спільнота відзначає Всесвітній день водно-болотних угідь.   Враховуючи те, що подальше життя на планеті безпосередньо залежить від прісної води, «здорові» водно-болотні угіддя є необхідно умовою подальшого існування людей як виду. Проте останніми роками спостерігається тенденція до зменшення цих територій. Відповідно до оцінок експертів, лише за останні 40 років деградували близько 40% водно-болотних угідь і ситуація, на жаль, не покращується.

Аби привернути увагу громадськості до цієї екологічної проблеми, 5 лютого в НПП «Подільські Товтри» відбувся семінар на тему «Ми не безсилі у протидії змінам клімату», в якому взяли участь і представники відділу агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Кам’янець-Подільської райдержадміністрації.

Про широку зацікавленість громадськості Кам’янеччини цією темою свідчить участь у заході багатьох науковців та фахівців галузі. Зокрема, в семінарі  взяли участь доктор сільськогосподарських наук, професор кафедри екології Хмельницького національного університету Наталя Міронова, викладачі Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка – доктор сільськогосподарських наук, професор Олександр Любинський, доктор біологічних наук професор Людмила Любінська,  кандидат географічних наук, доцент  Ігор Касіяник, кандидат біологічних наук, доцент   Максим Козак, кандидат біологічних наук, доцент  Микола Матвєєв,  кандидат біологічних наук  Мар’ян Тарасенко,   викладач кафедри екології Анастасія Ліщук,  представники Національного екологічного центру України – кандидат технічних наук , виконавчий директор НЕЦУ Віталій Шаравара та експерт НЕЦУ зі зміни клімату Георгій Веремійчик, фахівці галузі – завідувач науково-дослідного відділу НПП «Подільські Товтри» Михайло Дребет, старший науковий співробітник парку Інна Одукалець,  фахівці установи Олексій Лучков та Олена Дем’янова та провідний інженер служби водних ресурсів р.Дністер Роман Бойко.

Основні питання, які обговорювалися під час роботи семінару,  стосувалися сучасного стану та перспективи розвитку водно-болотних угідь України, особливостей планування та здійснення природоохоронних заходів у межах водно-болотних угідь Хмельницької області. Зонування водно-болотних угідь для їх охорони та використання, стратегії збереження водно-болотних угідь в умовах змін клімату, стану водних ресурсів річки Дністер у Хмельницькій області тощо.

 

Оренда земельних часток (паїв)

1.02.2019

Одним із важливих факторів покращення добробуту сільського населення є удосконалення орендних відносин між орендодавцями та орендарями, адже переважна кількість землі, що перебуває в користуванні сільськогосподарських підприємств є власністю фізичних осіб, яку вони отримали в процесі паювання. За користування орендованою землею підприємства кожному орендодавцеві сплачує орендну плату. Але не менш важливим є те, що з виплаченої (нарахованої) орендної плати підприємство –орендар утримує та сплачує податок до бюджету. Тобто, наповнення  районного бюджету та бюджетів об’єднаних територіальних громад, за рахунок яких фінансується бюджетна сфера, в значній мірі  залежить від обсягів таких надходжень.

В  2018 році загальна площа орендованих земельних  часток (паїв) по Камянець-Подільському району складала 52,3 тис. га, в тому числі по ОТГ –32,9 тис.га та по району -19,4 тис.га. Між власниками земельних паїв та 63 агропідприємствами укладено 24,9 тис. договорів оренди земельних паїв ( ОТГ – 15,2 та район - 9,7 тис.шт.).

Середній розмір земельної частки (паю) по району становить 2,1 га.

Середньозважена вартість земельної частки (паю) по державному акту, з врахуванням проведених індексацій, в середньому по району в цілому становить   69,8 тис.грн.

Нарахування орендної плати за 1 га в середньому по району складає     3,0 тис. грн., на 1 пай в середньому по району нараховували 6,3 тис. грн.

Середній  відсоток нарахування орендної плати  за 2018 рік в цілому по району становить 8,8 %.

При цьому, якщо 64 відсотки підприємств ( площа 33351 га) нарахували і виплатили орендну плату в розмірі 8% і більше, то решту 36 відсотків підприємств виплатили орендну плату у розмірі меншому 8%, а саме: до 4% від нормативно - грошової оцінки паю виплачували на площі 1035 га або 2% орендованих площ, 4-6% - 5562 га або 11%, 6-8% -12344 га орендованих земельних паїв.

 Слід відмітити, що більше 9 % від грошової оцінки землі виплатили агроформування:

ТОВ «Енселко Агро», ФГ «Колос Агро», СТОВ «Гарант», ППФ «Деметра 2010»,  ФГ «Велес Агро», ТОВ «Агросолюшнс», ТОВ «Промінь Галичина», ТОВ ФГ «Україна»,  ТОВ «Оранта», ФГ «Сливка», а також філії «Кам’янець – Подільська» та «Мрія» ТОВ СП «НІБУЛОН».

        Чому ж тоді решта орендарів  вважають, що власнику земельного паю можна  недоплатити, і такою ціною отримати більший дохід у власну кишеню?

Переважна кількість власників  земельних паїв проживає в сільській місцевості, багато пенсійного віку і отримання доходу від паю в натуральному чи грошовому виразі чи не єдине джерело для підтримки власного підсобного господарства. Із-за низького відсотка робочих місць у сільській місцевості саме підсобне господарство годує селянина, і не тільки, адже міське населення в значній мірі споживає рослинну та тваринну продукцію, вирощену сільськими родинами.

        Всього за користування земельними частками (паями) в 2018 році агроформування виплатили 172 млн. грн.( ОТГ – 108,6, район - 63,4 млн.грн.). При цьому сплачено податку з доходів фізичних осіб  в сумі 31 млн. грн.    ( ОТГ – 19,6,  район - 11,4 млн. грн.).

Проте, до бюджетів ОТГ та районного бюджету зараховується лише 60 відсотків від сплачених сум, тому фактично надійшло в 2018 році до бюджетів ОТГ  11,8 млн.грн., до районного бюджету 6,8 млн.грн.

В   структурі доходів  районного  бюджету  надходження податку з доходів від здачі в оренду земельних часток (паїв)  становлять 21 відсоток від загальної суми, що є вагомим джерелом наповнення бюджету. За рахунок бюджетних коштів не тільки виплачується заробітна плата та проводяться розрахунки за спожиті енергоносії,  але і значна частина коштів направляється на покращення матеріально-технічного забезпечення бюджетних установ, благоустрій територій, капітальні та поточні ремонти будівель, заходи з енергозбереження, що в цілому покращує  умови та рівень обслуговування  населення .

 Сільгоспформування мають зрозуміти, що збільшення доходів бюджету - покращення добробуту громад, а збільшення відсотка виплат по паях - підвищення рівня життя сільського населення. Тож розпочнемо рік із хороших справ!

 

Для аграріїв Кам’янеччини провели семінар з юридичних питань

30.01.2019

«Механізми захисту та відновлення порушених прав агропідприємств у сфері державної реєстрації» - саме так звучала тему семінару, що відбувся в залі засідань районної державної адміністрації 30 січня. Організатором спільного заходу органів юстиції та адвокатури виступило Головне територіальне управління юстиції у Хмельницькій області.

У роботі семінару взяли участь начальник  Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області Віктор Худняк, заступник голови райдержадміністрації Микола Чумак, провідний спеціаліст відділу розгляду звернень та забезпечення діяльності комісії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області Юлія Пелюх, головний спеціаліст відділу розгляду звернень та забезпечення діяльності комісії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області Оксана Собищанська, керівник юридичної компанії «Рудик і партнери» Вадим Рудик, представники відділу агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів райдержадміністрації, аграрії району.

Під час семінару розглядалися питання процедури адміністративного оскарження рішень, дій (бездіяльності) державних реєстраторів нерухомого майна та бізнесу; захисту інтересів агропідприємств, фермерських господарств, фізичних осіб – підприємців, аграріїв від незаконних дій державних реєстраторів; про Антирейдерський штаб на Хмельниччині як ефективний механізм взаємодії місцевих органів виконавчої влади у сфері захисту від незаконних захоплень підприємств, земельних ділянок та інших об’єктів аграрної інфраструктури.

Звіт про виконання паспорта бюджетної програми за 2018 рік.

28.01.2019

 

 

Обласні навчання

щодо підвищення ефективності агровиробництва

17.12.2018

З 03 по 14 грудня 2018 року  начальник відділу агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Надія Сузанська та аграрії району прийняли участь в обласних  навчаннях з питань «Підвищення ефективності агропромислового виробництва, перспектив розвитку агропромислового комплексу Хмельницької області та раціонального використання природних ресурсів», організованих Департаментом агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів облдержадміністрації на базі санаторію «Перлина Поділля» смт. Сатанів, Городоцького району.

 Навчання проводились за участю представників науково-дослідних установ, керівників та спеціалістів центральних державних установ, обласних структур, спеціалістів-практиків. В період навчання обговорювались  екологічні питання, питання фінансової підтримки агросектору, напрями розвитку сільських територій, а також технологічні аспекти вирощування сільськогосподарських культур та шляхи збереження і розвитку тваринницької галузі. Крім того, аграрії мали змогу поділитися власним досвідом ведення агровиробництва, так кам’янецький аграрій - директор ПП «Глорія Дей» Леонтій Гасюк повідав присутнім переваги використання мобільних дронів в окремі фази росту та розвитку рослин. А також, поділився досвідом виготовлення гарбузової олії.

Під час підведення підсумків обласного навчання, перший заступник голови облдержадміністрації Володимир Кальніченко вручив учасникам посвідчення про проходження обласного навчання за відповідною програмою та висловив сподівання, що знання отримані під час навчань сприятимуть розвитку агровиробництва, так як в них були задіяні начальники та спеціалісти управлінь (відділів) агропромислового розвитку райдержадміністрацій, керівники та спеціалісти (землевпорядники, ветеринарні лікарі, зоотехніки, агрономи та ін.) сільськогосподарських підприємств, голови об’єднаних територіальних громад, сільських та селищних рад.

 

 

В період з 15 грудня 2018 року по 30 червня 2019 року

 забороняється будь-який вилов раків у рибогосподарських водних об’єктах Хмельницької області

14.12.2018

Для того, щоб створити відповідні умови для нормального циклу розмноження та відтворення річкових раків Управління Держрибагентства у Хмельницькій області звернулось до Інституту рибного господарства Національної академії аграрних наук України. У листі науковці зазначили терміни заборони на лов цих біоресурсів.

"Типовий репродуктивний цикл річкових раків включає зимово-весняне парування, яке проходить з грудня по березень. Концентрація ікряних самок на репродуктивних полях відбувається приблизно у квітні-травні, а виношування личинок самками може тривати до кінця червня" - пояснює іхтіолог Хмельницького рибоохоронного патруля Галина Яцишена.

"Осінь та початок зими були доволі теплими. Температури води у листопаді була від 1 до 4 C. За даними гідрометеорологічного прогнозу на першу половину грудня передбачається її зниження до мінус 7 C. Такі умови є оптимальними для річкових раків, тому аби сприяти відновленню їхньої популяції на території області, ми вкотре звертаємось до рибалок з вимогою дотримуватись Правил любительського і спортивного рибальства", - зазначив начальник відомства Андрій Полудняк.

Дер­жри­ба­гентство у Хмель­ницькій об­ласті на­га­дує, що лов ра­ків під час за­бо­ро­ни є гру­бим по­ру­шен­ням ри­бо­охо­рон­но­го за­ко­но­давс­тва від­по­від­но до ч. 4 ст. 85 КУ­пАП. За ко­жен не­за­кон­но до­бу­тий ек­зем­пляр ра­ка пе­ред­ба­че­ні збит­ки у роз­мі­рі 25,5 грн та штраф - 680 грн.

У разі виявлення порушення - прохання терміново повідомляти на "гарячу лінію" рибоохоронного патруля: (068) 384-98-10.

Наказ Держрибагенства

 

До відома керівників фермерських господарств

07.12.2018

 

З метою формування єдиного реєстру фермерських господарств-одержувачів державної підтримки Асоціацією фермерів та приватних землевласників України за підтримки Мінагрополітики розроблено картку фермера.

Для отримання доступу до заповнення картки фермера необхідно отримати промокод.

Термін реєстрації до 15 грудня 2018 року.

Реєстрація за посиланням: http://farmer.agrianalytica.com/register_reg.

Інформацію щодо реєстрації можна отримати за тел.: (097) 578-46-51; (050) 914-35-43.

 

 

3 грудня – День боротьби з пестицидами (World No Pesticide Use Day)

03.12.2018

Відзначають у день, коли в 1984 році на пестицидному заводі в Бхопалі (Індія) сталася екологічна катастрофа. Щоб привернути увагу до розв’язання проблем, які виникають внаслідок виробництва та застосування небезпечних хімічних речовин, латиноамериканська мережа активістів проти пестицидів оголосила 3 грудня Днем боротьби з пестицидами, який незабаром став міжнародним. У цей день екологи усього світу проводять акції та протести, нагадуючи про накопичення в довкіллі значної кількості шкідливих хімічних речовин, зокрема пестицидів, які, потрапляючи в організм людей і тварин, спри­чинюють тяжкі наслідки для їх здоров’я.

Девіз Міжнародного дня боротьби з пестицидами – «Пестициди – безвихідь цивілізації». За даними ВООЗ, щороку в світі реєструють близько 2 мільйони випадків отруєнь пестицидами, переважно під час роботи з ними. Деякі хімікати вважають гормонально активними сполуками, які спричинюють розлади ендокринної та імунної систем, з дією інших пов’язують затримку розумового розвитку, репродуктивні проблеми і рак. Саме пестициди вважають основною причиною «тихої катастрофи» – так експерти ООН охарактеризували забруднення ними ґрунтів в Європі.

 

Субсидії фермерським господарствам

22.11.2018

Постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2018 року № 911 внесено зміни в постанову Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 року згідно яких Хмельницьке   відділення Укрдержфонду розпочинає прийом документів для надання фінансової підтримки на безповоротній основі (субсидії) фермерським господарствам та сільськогосподарським обслуговуючим кооперативам за такими напрямками: 

ДЛЯ НОВОСТВОРЕНИХ ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВ

(перші три роки після створення, але не раніше 1 січня 2016 р.) 

1.Бюджетна субсидія на одиницю оброблюваних угідь (1 гектар) один раз виключно для провадження сільськогосподарської діяльності у розмірі 3000 гривень на 1 гектар, але не більше 60000 гривень на одне фермерське господарство.

ДЛЯ КООПЕРАТИВІВ ТА ВСІХ ІНШИХ ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВ (КРІМ НОВОСТВОРЕНИХ)

1.Бюджетна субсидія на одиницю оброблюваних угідь (1 гектар) у розмірі 5,5 прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, в розрахунку на одного члена фермерського господарства (який станом на 1 січня 2018 р. був та на період отримання бюджетної субсидії є членом фермерського господарства). Максимальний розмір бюджетної субсидії на одне фермерське господарство не може перевищувати 30000 гривень (розрахунок складається таким чином: прожитковий мінімум 1762,00 грн х 5,5 = 9691,00 грн., на 1 члена фермерського господарства). 

ДЛЯ ОТРИМАННЯ ФІНАНСОВОЇ ПІДТРИМКИ ФЕРМЕРСЬКІ ГОСПОДАРСТВА ПОДАЮТЬ СЛІДУЮЧІ  ДОКУМЕНТИ

Для отримання фінансової підтримки на безповоротній основі (субсидії) фермерські господарства подають до регіонального відділення Укрдержфонду заявку та підтвердні документи, а саме:

1. Заявку для отримання фінансової підтримки, за формою визначеною  Мінагрополітики;

2. Копію статуту фермерського господарства (для юридичної особи) або копію договору про створення сімейного фермерського господарства (для фермерських господарств, що створені без набуття статусу юридичної особи відповідно до статті 8-1 Закону України “Про фермерське господарство”), або копію статуту сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу;

3. Відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою (стосовно сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу - для кожного члена кооперативу);

4. Копію фінансового документа, що підтверджує наявність чистого доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній рік (для фермерського господарства), а фермерські господарства, які зареєстровані в поточному році, - копію фінансового звіту за останній квартал;

 5. Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (підтвердний документ про те, що ФГ не перебуває на стадії ліквідації, припинення, не порушено справу про банкрутство, не визнано банкрутом); 

6. Довідку, чинну на дату подання заявки, про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи доходів і зборів, - у паперовому вигляді або сформовану в електронному вигляді в електронному кабінеті платника податків на офіційному веб-сайті ДФС;

7.  Довідка з банку про реквізити ФГ; 

8. Згоду одержувача щодо надання Укрдержфондом Мінагрополітики інформації, яка містить персональні дані, за формою, визначеною Укрдержфондом;

9. Копiя паспортних даних та реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв голови господарства.

Подаються оригінали та належним чином засвідчені копії документів.

Примiтка. При собi мати оригiнали документiв та печатку фермерського господарства (у разі наявності). Копiї поданих документiв повиннi бути засвiдченi головою фермерського господарства. 

Участь можуть приймати: 

-  фермерські господарства, які не мають простроковану заборгованість перед Укрдержфондом та його регіональними відділеннями та перед бюджетом по сплаті податків та зборів;

-  фермерське господарство, яке має чистий дохід (виручку) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній рік до 20000000 гривень, у власності та/або користуванні якого перебувають землі сільськогосподарського призначення;

- сільськогосподарський обслуговуючий кооператив: молочарського, м'ясного напрямів, до складу якого входять не менше 20 членів, серед яких повинно бути одне і більше фермерських господарств, а інші - фізичні особи, у власності та/або користуванні кожної з яких перебувають землі сільськогосподарського призначення та за наявності тварин, ідентифікованих та зареєстрованих відповідно до законодавства;

- плодово-ягідного, овочевого напрямів, а також із заготівлі та переробки дикорослих ягід, грибів і рослин, до складу якого входять не менш як 7 членів, серед яких повинно бути одне і більше фермерських господарств, а інші - фізичні особи, у власності та/або користуванні кожної з яких перебувають не більше 100 гектарів земель сільськогосподарського призначення.

Документи приймаються до 8 грудня щоденно, крім вихідних з 9:30 до 17:00 за адресою м. Хмельницький , вул,Свободи,70 кімната 206.

Початок прийому  документів  буде  уточнено.

За консультацією звертатися за телефонами: 0382762655

- (0679458104), директор Хмельницького  відділення Укрдержфонду.

 

"Хвала рукам, що пахнуть хлібом!"

15.11.2018

 

 

 

 

 

День працівників сільського господарства - свято, що традиційно підсумовує кропітку працю аграріїв, завершує хліборобський рік, сповнений хвилюваннями і турботами про врожай. Це свято справжніх господарів української землі, які щоденною працею прославляють наш край.

З нагоди професійного свята кращі працівники агропромислового комплексу Кам’янець-Подільського району зібралися 15 листопада в залі районного центру культури і мистецтв «Розмай». З професійним святом аграріїв району привітали народний депутат України Володимир Мельниченко, голова районної державної адміністрації Василь Сукач, голова районної ради Віктор Кривак, начальник Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Василь Василенко, секретар міської ради Дмитро Васильянов, голова профспілкової організації сільськогосподарських працівників Ганна Височанська, директор Кам’янець-Подільської районної філії Хмельницького обласного центру зайнятості Аліна Слободян.

У своєму виступі, Василь Олександрович, подякував керівникам господарств, фермерм та трудівникам агропромислового комплексу за відданість хліборобській справі, отримані високі результати та побажав усім присутнім сприятливої погоди, щедрих врожаїв, міцного здоров’я, миру, сімейного затишку і благополуччя.

Кращі працівники галузі були відзначені Почесними Грамотами від народного депутата України Володимира Мельниченка, обласної державної адміністрації, обласної ради, районної державної адміністрації, міської та районної ради.

Після офіційної частини відбувся святковий концерт за участю працівників культури та аматорів народного мистецтва району.

 

 

 

 

 

 

 

Шановні аграрії!

18.11.2018

Прийміть найщиріші вітання з професійним святом -  Днем працівників сільського господарства!

Сьогодні найкращі слова шани і подяки  адресуються Вам, дорогі аграрії, адже праця сільського трудівника завжди була і залишається нелегкою, але такою важливою і потрібною, від якої залежить добробут і благополуччя людей. 

Завдяки Вашій наполегливості і невтомному працелюбству живе українське село, щедро родить українська земля, розвивається сільське господарство і економіка району та України. 

Нехай і надалі Ваша самовіддана праця увінчується високими результатами, нехай колоситься золотиста українська нива під мирним небом, а в Ваших домівках панує добро, родинна злагода та міцне здоров’я!
 

З повагою голова райдержадміністрації            Василь Сукач

 

Місячник  з благоустрою територій населених пунктів району

07.11.2018

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.03.2010 № 777-р «Деякі питання проведення щорічної акції «За чисте довкілля» та Дня благоустрою територій населених пунктів»,  доручення Кабінету Міністрів України від 13.12.2011 № 22265/27/1-10 щодо запровадження безстрокової кампанії із забезпечення чистоти і порядку в населених пунктах, розпорядження голови Кам’янець-Подільської районної державної адміністрації від 05.10.2018 № 624/2018-р «Про проведення в районі місячника з благоустрою територій населених пунктів» в районі проводився осінній місячник з благоустрою.

Місячник   відбувся з метою приведення у належний санітарний стан прибудинкових територій, парків, скверів, дитячих і спортивних майданчиків, доріг, очистки від побутового сміття берегів водойм, здійснення заходів з прибирання кладовищ, братських могил, меморіальних комплексів та місць поховань видатних осіб, проведення ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ, очистки та прибирання смуг відведення доріг, автобусних зупинок, очищення систем зливової каналізації та підготовки до осінньо-зимового періоду 2018-2019 років.

 

 

 

 

Діалог між пасічниками, агровиробниками та владою 

31.10.2018

31 жовтня в районній державній адміністрації  під головуванням заступника голови адміністрації Миколи Чумака відбулося засідання круглого столу з  питань бджільництва, зокрема налагодження діалогу  і співпраці між пасічниками, агровиробниками, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з метою забезпечення гарантій дотримання прав та захисту інтересів фізичних  і юридичних осіб, які займаються бджільництвом та підвищення ефективності ведення сільського господарства, шляхом залучення їх до запилення ентомофільних рослин сільськогосподарського призначення.

 В зустрічі прийняли участь пасічники, аграрії району, представники сільських, селищних рад та ОТГ, спеціалісти Кам’янець – Подільського міськрайонного Управління ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області та спеціалісти відділу агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів.

Вході  дискусії членами засідання прийнято рішення про посилення співпраці між пасічниками, агровиробниками, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, бо тільки спільними зусиллями вдасться попередити та не допустити  в подальшому випадки  отруєння бджіл пестицидами. А також, сприяти посиленню контролю за дотриманням норм чинного законодавства при роботі з пестицидами  та отрутохімікатами, не тільки агроформуваннями району, а й господарствами населення та особистими селянськими господарствами.

Кукурудза – королева полів Кам’янеччини

18.10.2018

17 жовтня заступник голови адміністрації Микола Чумак разом з начальником відділу агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Надією Сузанською побували на полях ТОВ «Енселко Агро». Спілкуючись з агрономом підприємства Леонідом Солтисюком дізнавались, як проходить  збір врожаю в одному з найбільших підприємств - виробників зерна кукурудзи в районі. В поточному році  в структурі зернових культур кукурудза на зерно займає понад 45 % площ або 17,2 тис.га, з них 8,5 тис. га посіяно ТОВ «Енселко Агро». В поточному році всі площі підприємства засіяні кукурудзою на зерно, на сьогодні зібрано майже 50 % площ, при середній урожайності 125 ц/га. Вологість зерна до 17 %. Збір здійснюють 14 зернозбиральних комбайни.

Варто зауважити, що  в поточному році урожайність кукурудзи на зерно значно перевищує показники минулих років, не тільки по ТОВ «Енселко Агро», а по інших агроформуваннях.

Всього по району, всіма категоріями господарств обмолочено  6,8 тис.га кукурудзи на зерно або 39 % посіяних площ, намолочено 70,3тис. т, при  середній урожайності 104 ц/га.

Також, в районі здійснюється збір пізніх технічних культур. Зібрано 9,6 тис.га або 98 % площ соняшнику, намолочено 25,9 тис.т, при середній урожайності 27 ц/га. Сої обмолочено 8,4 тис. га або 84 % від загальної посівної площі, намолочено 25 тис. т при середній урожайності 30 ц/га.

Паралельно зі збиральними роботами здійснювався посів озимих культур урожаю 2019 року.  Цьогоріч  посіяно 15 тис. га озимих зернових колосових культур та 7,2 тис. га озимого ріпаку.

ОГОЛОШЕННЯ

18.10.2018

Повідомляємо, що обласною конкурсною комісією по визначенню переліку суб’єктів господарювання агропромислового комплексу для отримання права на компенсацію вартості придбаної сільськогосподарської техніки та обладнання, здійснюється прийом документів від власників особистих селянських господарств, які закупили у поточному році установки індивідуального доїння.

Перелік документів, що подаються конкурсній комісії  для отримання часткового відшкодування витрат на доїльну установку:

1) заявку на отримання компенсації довільної форми;

2) копії паспортів великої рогатої худоби і ветеринарних карток до таких паспортів;

3) витяг з Єдиного державного реєстру тварин, що підтверджує наявність корів в господарствах фізичних осіб;

4) копії платіжних документів та технічної документації на установку;

5) копії паспорта власника тварин і довідки про присвоєння йому ідентифікаційного номера (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це у відповідний орган Державної фіскальної служби і мають відмітку в паспорті);

6) довідка про відкриття рахунку в банківській установі;

7) розписку про повну юридичну та фінансову відповідальність за достовірність поданих документів.

Перелік документів, необхідний для участі в конкурсі, визначений Порядком використання коштів обласного бюджету за напрямом «Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання (включаючи приватний сектор)» затверджений рішенням обласної ради від 23 березня 2017 року № 19-11/2017.

 Власникам ОСГ виплата часткового відшкодування витрат на закупівлю установки, здійснюється на безповоротній основі у межах фактичних витрат за закуплену фізичною особою в поточному році для власного користування установку індивідуального доїння, за умови утримання у своєму господарстві 2 (дві) і більше голів, ідентифікованих та зареєстрованих в установленому порядку корів у розмірі до 70% вартості придбаного обладнання.

 Кінцевий термін подання заявок – 19 грудня 2018 року.

Заявка і супровідні документи приймаються за адресою:

29000 м. Хмельницький, вул. Свободи, 70. Департамент агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Довідки за телефонами : 76-21-58, 79-49-00

Всесвітній день захисту тварин

4 жовтня   Всесвітній день захисту тварин — це свято, яке допомагає об'єднати зусилля усіх, хто дбає про домашніх і бездомних тварин.

Рішення про святкування Всесвітнього Дня захисту тварин було прийняте в 1931 році у Флоренції на Міжнародному конгресі прибічників руху на захист природи. Дата свята, 4 жовтня вибрана не випадково. Цього дня в 1226 році помер Франциск Ассизський, заступник і покровитель звірів і птахів. Святий Франциск з особливою турботою ставився до усіх живих істот і відчував їхню біль і страждання гостріше за свої власні.

У багатьох країнах вважається, що домашні тварини — це частина сім'ї, і вони мають такі ж права, як і інші її члени. Вони отримують спеціальне медичне обслуговування, здорову їжу тощо, і в той же час, тварини, як і раніше страждають від людської жорстокості.

Організації із захисту тварин багатьох країн світу заявили про свою готовність щорічно організовувати різноманітні масові заходи. В останні роки заходи, присвячені Всесвітньому Дню захисту тварин, проходять більш ніж у 60 країнах світу.

Давайте не забувати про те, що ми одна велика сім'я на маленькій планеті і, роблячи добру справу, допомагаючи нашим братам меншим, ми допомагаємо собі.

Як убезпечитися від придбання контрафактного чи фальсифікованого насіння ?

24.09.2018р.

Аграріями Хмельниччини продовжується посів озимих зернових під урожай 2019 року. Який посівний матеріал використати для засіву, тут варто бути обізнаним. Кожен господар повинен бути впевненим, що насіння, яке він купує є визнаним та відповідає необхідним стандартам якості.

Контрафакт – це продукція, яка реалізується з порушенням майнових прав інтелектуальної власності;  фальсифікат - це продукція, яка виготовлена з порушенням технології або реалізовується з копіюванням упаковки та елементів маркування. Використання для посіву контрафактного та фальсифікованого насіння може призвести до значних втрат урожаю. Купуючи контрафактне чи фальсифіковане насіння можна стикнутись з такими проблемами як низький відсоток схожості або взагалі їхня відсутність, низька врожайність, низька якість врожаю, різнобій сорту (великий вміст сортової домішки), хвороби, тощо.

В свою чергу крупні компанії-оригінатори, прагнучи вберегти свій імідж, докладають максимум зусиль у захист від підробок, використовуючи такі ступені захисту, як:

- тривимірне зображення-голограма (зі зразком, за звичай, можна ознайомитись на сайті компанії. Будь які відхилення можуть свідчити про підробку;

- QR – код, який дозволить Вам через мобільний додаток провести легку перевірку;

 - індивідуальний номер (кожен мішок має свій унікальний серійний номер, який не може повторюватись);

- голограма, розташована на місці, де зшивається мішок і у разі відкриття вона саморуйнується, що унеможливлює відрізання чи переклейку голограми на інші мішки-підробки;

- термічне зшивання мішків. Така система не може бути повторно використана, що забезпечує надійну цілісність мішка під час зберігання і транспортування і унеможливлює фальсифікацію після закриття пакування.  

Вберегтись від масового засилля підробок на ринку насіння можна тільки будучи добре проінформованим, і якщо у Вас є хоча б невелика частка сумніву щодо оригінальності насіння, яке ви збираєтесь купувати, зверніть увагу на такі показники:

- виробник має бути включеним до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, який формує Міністерство аграрної політики і продовольства України. Ознайомитися з Державним реєстром, в якому висвітлено перелік господарств і сортів рослин, що вони мають право реалізовувати можна за посиланням: http://minagro.gov.ua/uk/ministry?tid_hierachy=1384 ;

- кожна компанія-оригінатор має своїх дистриб’юторів (перевірте чи поцікавтесь у компанії). Досить часто представники компаній-оригінаторів та їхні менеджери можуть знати недобросовісних продавців чи підробників насіння (існують так звані «чорні» списки);

- вимагайте Сертифікат, який засвідчує сортові якості насіння та Сертифікат, який засвідчує посівні якості насіння. До продажу не може пропонуватися насіння сорту, який не занесено у Державний реєстр сортів рослин придатних для поширення в Україні;

 - перевірте всі пакувальні мішки та насіння в них. Як правило підроблене насіння фарбується неякісною фарбою, яка осипається. На мішках можуть бути голограми, роздруковані на кольоровому принтері. Номерні знаки можуть бути однаковими, або не відповідати сорту тощо;

- перевірте усю можливу інформацію у мережі Інтернет чи через ЗМІ. Досить часто Ви зможете знайти у відкритому доступі інформацію про негативний досвід аграріїв, відкриті кримінальні провадження тощо. Існує багато способів появи на ринку насіння низької якості, контрафактного. Зазвичай для такого роду фальсифікацій використовують товарне зерно, або некондиційне насіння, фарба, «правильні» мішки та папірці, зовні схожі на сертифікати, що засвідчують сортові та посівні якості насіння.

Також перед купівлею все ж таки пропонуємо аграріям з’ясувати як виглядає оригінальний мішок. Для цього потрібно зайти на сайт компанії-виробника. Ззовні мішки можуть бути подібними, проте можливо замітити наявність або відсутність зайвих літер у логотипі бренда, або у назві насіння, або ж кольорова гамма пакування не чітка. Радимо Вам з підозрою відноситися до мішків, які прошиті декілька разів.  При купівлі насіння обов’язково перевіряйте відповідність інформації у сертифікатах та на етикетці у мішку. Номер партії та країна виробництва насіння повинні співпадати. Не слід довіряти незасвідченим копіям сертифікатів, а у справжності сертифікату можна пересвідчитися через електронний доступ до «Реєстру сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал».

Основні засади виробництва та обігу насіння і садивного матеріалу визначає Закон України «Про насіння та садивний матеріал»». Насіння вводяться в обіг лише після їх сертифікації. Кожна партія насіння і садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатами. Використання для сівби насіння, що не має відповідного сертифікату, забороняється.

У випадку не якісного насіннєвого матеріалу та для отримання консультацій з питань в сфері насінництва та розсадництва, Вам необхідно звернутися до спеціалістів Відділу контролю у сфері насінництва та розсадництва Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області за адресою: м. Хмельницький, вул. Купріна 48, тел. (+38 (0382) 67-41-55 або на електрону адресу: info@consumerhm.gov.ua  

Станом на 20 вересня, до Державного реєстру суб'єктів насінництва та розсадництва на 2018 рік, які вирощують та проводять доробку насіння на території області включено 28 суб'єктів насінництва. Відповідно до заявлених виробничих програм ними заплановано виробити  та реалізувати майже 37 тисяч тонн насіння озимих і ярих зернових культур. Крім того, 8194 тонн насіння сої, 8900 тонн кукурудзи, 100 тонн соняшнику, 10 тонн картоплі та 5 тонн маку. Інформація щодо кількості сертифікованого насіння за посиланням: http://minagro.gov.ua/uk/ministry?tid_hierachy=1384 .

Відбулася 31- ша обласна виставка “Агро-Поділля 2018”

17.09.2018р.

15 вересня на території Торгово-cервісного Центру "Поділля" в місті  Хмельницькому  відбулася 31- ша обласна виставка “Агро-Поділля 2018”.

Вітали учасників та гостей з нагоди відкриття 31-ї виставки, голова облдержадміністрації Вадим Лозовий, голова обласної ради Михайло Загородний, заступник Хмельницького міського голови Анатолій Нестерук, директор Департаменту АПР, ЕПР  Олег Омелянюк та голова асоціації сільськогосподарських товаровиробників Хмельниччини Василь Мастій.

Кращих працівників агровиробництва області, задіяних на жнивах поточного року посадовці відзначили грамотами та цінними подарунками. Грамотою  Хмельницького міського голови  було нагороджено  аграрія Кам’янеччини -  Віктора Федірка, тракториста - машиніста філії «Кам’янець – Подільська» ТОВ  СП «Нібулон».

Під час виставки присутні мали змогу оглянути кращі зразки продукції та товари місцевих підприємств, що були представлені у виставкових експозиціях кожного району області, а також закладами профтехосвіти, вищими навчальними закладами та лісовими господарствами.

Презентували Кам’янець – Подільську районну експозицію голова районної державної адміністрації  Василь Сукач  та начальник відділу агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Надія Сузанська.  Цьогоріч  продукцію Кам’янеччини демонстрували на стінах Кам’янецької фортеці, виготовленої працівникам відділу агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів з колосків зернових культур.

При нагоді, Василь Олександрович подякував всім, хто долучився до свята, зокрема аграріям району, виробникам ковбасних  та хлібобулочних виробів, садівникам, бджолярам та іншим виробникам, чия продукція була представлена на виставці, а також реалізовувалась на ярмарку.

Крім того, ТОВ «Український кристал» в черговий раз вразив присутніх своїм солодким доробком у вигляді карти області.

Також, до уваги відвідувачів була представлена сільгосптехніка, обладнання, комплектуючі, запчастини, сервіс; обладнання для тваринництва та переробки біомаси; засоби захисту рослин, добрива, насіння; сучасні технології і проекти у сільському господарстві; демонстраційні покази техніки і технологій на полігонах виставкового комплексу; ярмарок сільськогосподарської продукції.

Карантин

12.09.2018

Повідомляємо, що відповідно до розпорядження голови  Кам’янець – Подільської районної державної адміністрації від 12.09.2018 №560/ 2018-р  на полях, що знаходяться у користуванні філії «Кам’янець – Подільська» ТОВ СП «НІБУЛОН» в с. Збруч (площею 30,3 га, 26,69 га, 55,56 га) та с. Ластівці (площею 88,45  та 23,63 га) Жванецької об’єднаної територіальної громади, в с. Княгинин (площею78,46 га) Колибаївської об’єднаної територіальної громади, в с. Шустівці ( площею143,22 га) та с. Ніверка (72,36 га) Шустовецької сільської ради з 12.09.2018 запроваджено карантинний режим по боротьбі із західним кукурудзяним жуком (Diabrotica virgifera virgifera le Conte).

З метою локалізації та ліквідації вогнищ карантинного організму землекористувачам та землевласникам на закріплених територіях необхідно:

 1. Створити технологічні карти вирощування кукурудзи з урахуванням зараження площ західним кукурудзяним жуком.
 2. Проводити моніторинг вогнищ західного кукурудзяного жука, обстеження діляноку період розвитку західного кукурудзяного жука.
 3. Не здійснювати висів кукурудзи на зараженій площі: с. Збруч поле   № ЗБР -005 площею 30,3 га, поле № ЗБР-015 площею 26,69 га, поле № ЗБР-010 площею 55,56 га; с. Ластівці поле № ЛАС-006 площею 88,45 га та поле № ЛАС- 009 площею 23,36 га;  с. Княгинин  поле №КНЯ-007 площею 78,46 га; с. Шустівці поле № ШУС-004 площею 143,22 га; с. Ніверка поле № НІВ- 004 площею 72,36 га протягом наступних трьох років, дотримуватись агротехніки вирощування сільськогосподарських культур, сівозмін, висівання сортів стійких до пошкодження західним кукурудзяним жуком, проводити обробку інсектицидами згідно з Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні.
 4. Вжити профілактичних заходів, спрямованих на недопущення розповсюдження західного кукурудзяного жука за межі карантинної зони, ввезення насіння сільськогосподарських культур з інших регіонів проводити тільки при наявності документів, що підтверджують його фітосанітарний стан; вивезення зерна, зерно продуктів, зерновідходів, фуражу за межі карантинної зони проводити тільки при наявності карантинних сертифікатів, систематично проводити обстеження посівів кукурудзи в господарствах та на присадибних ділянках.

Міжнародний день чистих берегів

11.09.2018р.

15 вересня 2018 року відбудеться масштабна екологічна акція «Міжнародний день чистих берегів» (International Clean Beachday). Акція проводиться за підтримки Європейського Союзу та інших міжнародних організацій кожен рік у 3-ті вихідні вересня, і проходить по всьому світу. Зокрема, цього дня проводяться акції на узбережжях річок, морів та океанів, з метою попередження забруднення побутовими відходами водних ресурсів. Захід започатковано у 1986 році і з кожним роком він набуває все більшої популярності.

Наразі проблема засмічення побутовим сміттям для річок, морів та океанів набрала глобальних масштабів. Велика тихоокеанська сміттєва пляма сягає розмірів, які дорівнюють чотирьом площам України. Є нагальна необхідність зупинити перенос сміття водними шляхами. З цією метою більшість країн світу долучається до заходу з прибирання узбереж – Міжнародного дня чистих берегів.

Міністерство екології та природних ресурсів України Запрошує долучитися до благородної справи – наведення ладу на берегах водойм – та прийняти участь в акції: «Я прибрав – Твоя черга!»

Якщо ви зголоситеся, то після прибирання біля водойми сфотографуйте результати своєї роботи. Викладіть фото у Фейсбук з хештегом #Я прибрав_Твоя Черга та кидайте виклик своїм друзям. По хештегам будуть обрані учасники, які отримають стильні сумки (всього їх 1300). Акція триває до 15 вересня включно.

Врятуємо річки, моря та океани від сміття разом! 

 

Актуальні конкурси грантів для індустрії гостинності України

16 Серпень 2018, 13:50

Умови Конкурсу - Серпень 2018

Тимчасова заборона на вилов раків

15 Серпень 2018, 15:01

imagesВ Україні почалися сезонні заборони на вилов раків з метою збереження і охорони їх популяції. Таке обмеження рибінспекція вводить двічі на рік – коли раки змінюють панцир. Тоді вони малорухливі і тому стають легкою здобиччю для браконьєрів.

За повідомленням прес-служби Міністерства аграрної політики та продовольства України період початку і закінчення заборони в деяких областях може відрізнятися – це залежить від різних погодних умов. Після закінчення заборони одній особі за добу можна зловити 30 раків на водоймах загального користування і 50 – на водоймах, де впроваджене платне рибальство. Забороняється вилов раків у темний час доби із застосуванням підсвічування.

Тому, аби зберегти запаси цих водних безхребетних, відповідно до  Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів», «Правил любительського і спортивного рибальства», забороняється будь-який лов раків у водоймах України.

За вилов раків протягом заборони передбачена адміністративна відповідальність як за ч.3 ст.85 КУпАП, що становить 170 грн, так і за ч.4 ст.85 КУпАП (штраф від 340 до 680 грн з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення та незаконно добутих живих ресурсів).

Також, залежно від ступеня завданих збитків, передбачена кримінальна відповідальність за ст.249 ККУ (незаконне зайняття рибним або іншим водним добувним промислом). Дана стаття передбачає накладення штрафу у розмірі від 1 700 до 6 800 грн. або обмеженням волі на строк до трьох років з конфіскацією знарядь і засобів промислу та всього добутого.

Крім штрафу за незаконний вилов правопорушнику нараховується такса для обчислення розміру відшкодування шкоди за кожного виловленого рака у розмірі 25,5 грн.

008_03_rak1_orig

 

Кам’янецькі аграрії наближаються до завершення І етапу жнивної кампанії -2018

9 Серпень 2018, 11:13

DSCN5255Цьогорічні жнива проходять в непростих погодних умовах. Липневі затяжні дощі не дали змоги аграріям вчасно зібрати вирощений врожай, що негативно вплинуло на урожайність культур та якість зерна.  Тільки з початку серпня збиральні роботи активізувались, жнивна кампанія  набрала оборотів, тому на сьогодні І етап жнивної кампанії -2018 наближається до  завершення.

8 серпня заступник голови районної державної адміністрації Микола Чумак разом з начальником відділу агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Надією Сузанською побували на полях ПП «Аграрна компанія 2004», де здійснювався збір ярого ячменю. Керуючий відділком Володимир Козка  розповів, що цього річ підприємству вдалось отримати урожай озимої пшениці на рівні 70 ц/га. При цьому зазначивши, що через несприятливі погодні умови під час жнив, втрачено до 15 % врожаю, тому середня урожайність ярого ячменю становить  тільки 44,4 ц/га. Однак, великі надії покладають на пізні культури, очікуючи отримати гарні врожаї соняшнику та сої.

Загалом по району, станом на звітну дату всіма категоріями господарств обмолочено ранніх зернових та зернобобових культур 17153 га або 85 % площ, що підлягають до збирання, намолочено 85004 т, при середній урожайності 50 ц/га.  В тому, числі озимої пшениці обмолочено 13821 га або 95 %, намолочено 72221 т, при урожайності 52 ц/га, ярого ячменю обмолочено 1869 га або 54 %, намолочено 6758 т, при урожайності 36 ц/га, гороху обмолочено 490 га або 89 %, намолочено 1460 т, при урожайності 30 ц/га та розпочато збір  ярої пшениці та викосуміші. При цьому, завершено збір DSCN5260озимого ячменю, обмолочено 631 га, намолочено 2858 т, при урожайності 45 ц/га і озимого жита обмолочено 305 га, намолочено 1483 т, при урожайності 49 ц/га.

Крім того, завершено збір озимого ріпаку, обмолочено 5372 га, намолочено 16589т, при середній урожайності 31 ц/га.

Паралельно зі збиральними роботами, проводяться роботи по підготовці ґрунту під посів озимих культу урожаю 2019 року.  Окремі агроформування, зокрема СТОВ «Гарант» та ПП «Аграрна компанія 2004» розпочали посів озимого ріпаку, на звітну дату площа посіву якого складає 256 га.

 

ОГОЛОШЕННЯ !!!
Відбудеться ХМЕЛЬНИЦЬКА XXXI АГРОПРОМИСЛОВА ВИСТАВКА "АГРО ПОДІЛЛЯ-2018"

Агро Поділля-2018

 

Жнива на Кам’янеччині

2 Серпень 2018, 13:04

ЖDSC_1137нивувати в поточному році аграрії району розпочали  завчасно. Однак липневі затяжні дощі негативно вплинули на строки збирання та якість врожаю ранньої групи сільськогосподарських культур.

Станом на 02.08.2018  всіма категоріями господарств обмолочено ранніх зернових та зернобобових культур 10934 га або 54% площ, що підлягають до збирання, намолочено 54906 т, при середній урожайності 50 ц/га.  В тому, числі озимої пшениці обмолочено 9884 га, намолочено 50491 т, при урожайності 51 ц/га, озимого ячменю обмолочено 443 га, намолочено 2239 т, при урожайності 51 ц/га, ярого ячменю обмолочено 306 га, намолочено 1148 т, при урожайності 38 ц/га, гороху обмолочено 222 га, намолочено 686 т, при урожайності 31 ц/га та розпочато збір озимого жита і ярої пшениці.

Найвищу урожайність  ранніх зернових та зернобобових отримують в ПП «Деметра -2010» – 74,2 ц/га, ПП «Авант Агро» – 66,1 ц/га, ТОВ «Фірма» Династія» – 65 ц/га, ТОВ «Промінь Галичина» – 65 ц/га.

Крім того, майже завершено збір озимого ріпаку, обмолочено 5262 га або 98 % площ, намолочено 15753 т, при середній урожайності 30 ц/га.

Найкращих врожаїв ріпаку одержано в ТОВ ВКФ «Агро – Еко ХХІ» – 40 ц/га, ТОВ «Максфарм» – 40 ц/га, ПП «Калинський ключ» – 35ц/га, СТОВ «Зоря»- 35 ц/га.

Цьогоріч збирання ранніх культур плавно перейде в посів озимих культур,  так як на сьогодні СТОВ «Гарант» розпочало посів озимого ріпаку урожаю 2019 року. Це дещо ранні строки посіву, тому що рекомендовані строки посіву озимого ріпаку з 10 серпня по 25 серпня. Проте,  після тривалих дощів ґрунт достатньо зволожений, що дасть змогу отримати дружні сходи. Крім того,  є побоювання, що в оптимальні строки посіву, забезпеченість ґрунту вологою може різко знизитись, через високий температурний режим  повітря, що прогнозується в першій половині  серпня місяця

 

 

Нарада з питань розвитку сільських територій та аграрного сектору економіки

26 Липень 2018, 10:32

СDSCN0401ьогодні, 26 липня  у сесійній залі районної ради відбулася нарада з питань розвитку сільських територій та аграрного сектору економіки, у якій взяли участь заступник голови райдержадміністрації Микола Чумак, начальник відділу агропромислового розвитку райдержадміністрації Надія Сузанська, голови сільських рад, голови об’єднаних територіальних громад, старости сіл.

Основним питанням наради було «Кооперація як інструмент економічного зростання сільських територій», з яким до присутніх звернувся доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України, декан економічного факультету Подільського державного аграрно-технічного університету Микола Місюк. У своєму виступі, Микола Васильович наголосив, що процес реорганізації об’єктів соціальної сфери в сільській місцевості сприятиме збільшенню обсягу різних видів послуг, розширенню робочих місць, створенню сприятливих передумов для функціонування різних форм господарювання у соціальній сфері на селі, підвищенню ефективності підприємницької діяльності ринку послуг, становленню реального власника в галузях соціальної інфраструктури.

 

 

Звіт про виконання паспорта за 2017 рік

7 Березень 2018, 11:57

звіт про виконання паспорта за 2017 рік