Кам'янець-Подільська районна державна адміністрація
Хмельницька область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

ЩО МАЄ ЗНАТИ СПОЖИВАЧ ПЕРЕД ПРИДБАННЯМ НАСІННЯ ОВОЧЕВИХ, БАШТАННИХ РОСЛИН І КОРМОВИХ КОРЕНЕПЛОДІВ?

Дата: 01.04.2025 16:01
Кількість переглядів: 35

Фото без описуНа сьогоднішній день, на жаль, на насіннєвому ринку все ще присутнє фальсифіковане та контрафактне насіння. В обігу можна зустріти насіння, що не відповідає заявленому сорту або має низькі показники якості.

Якість насіння – це насамперед комплекс властивостей посівного матеріалу, який характеризує його придатність для посіву.

Як забезпечити себе насінням високої якості, кращих сортів і гібридів? На що орієнтуватися на цьому розмаїтому ринку, щоби потім не шкодувати за даремно витраченими коштами, зусиллями, часом? Які норми чинного законодавства будуть корисними для захисту прав споживачів у сфері насінництва та розсадництва?

Саме для тих, хто переймається подібними питаннями, а можливо вже має прикрий досвід з купівлею неякісного насіннєвого матеріалу, декілька порад, які допоможуть вчасно зорієнтуватися на численних прилавках з насіннєвою продукцією та уникнути потенційних ризиків з вирощуванням улюблених овочів.

Для купівлі насіння та садивного матеріалу слід обирати спеціалізовані магазини, які постійно торгують одним і тим же видом продукції та маю усі потрібні для цього дозволи. Перед придбанням насіння з усіх наявних у магазині торгівельних марок раціональніше обирати ту, котру ви вже випробували в минулі роки і яка дорожить своєю репутацією.

Споживач має законне право оглянути документи про походження насіння, яке збирається купити. Ці документи мають зберігатись у місці торгівлі та пред’являтися за першою вимогою. Дані про партії насіння, зазначені в документах, повинні відповідати інформації, зазначеній на пакетах з фасованим насінням.

Якщо продавець реалізує насіння власного виробництва – він має пред’явити Сертифікати, які засвідчують сортові та посівні якості на кожну партію насіння. Введення в обіг насіння шляхом реалізації (продажу) можливе виключно після сертифікації. Сертифікати на насіння можуть бути видані, за умови, якщо сорт включено до Реєстру сортів рослин України та за сортовими і посівними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва.

Якщо ж продавець перепродує насіння, тоді партії насіння овочевих, баштанних культур і кормових коренеплодів розфасованих у спожиткову тару (пакетики),  супроводжують «Довідкою про сортові та посівні якості насіння», яку видає фірма-продавець. Вона  має містити наступну інформацію:

- назва підприємства, де придбано насіння

- назва підприємства, що придбало насіння, його адреса,

- культура, сорт, кількість пакетів, або вага насіння, номер партії, рік врожаю

- репродукція, сортова чистота, схожість, чистота, вологість

- номер та термін дії сертифіката, щодо перевірки посівних якостей

- походження насіння.

Крім цього, партії насіння можуть супроводжуватись копіями Сертифікатів, засвідченими суб’єктом господарювання, якому видані такі Сертифікати.

Термін чинності документів за результатами аналізу щодо посівних якостей насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів відкритого і закритого ґрунтів розфасованого у спожиткову тару становить 12 місяців, а упакованих в герметичну тару – 24 місяці. Використання та реалізація насіння, яке не забезпечене супровідними документами про їх походження та якість – забороняється. Власник насіння мусить гарантувати відповідність посівних якостей насіння і садивного матеріалу, зазначених у документах.

Зверніть увагу на особливості маркування пакувань насіння. На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі вказують наступне:

- назву країни-виробника насіння, а також фірму, підприємця, тощо

- назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння

- культуру, сорт, гібрид, масу, або кількість насінин в пакеті, шт.

- номер насіннєвої партії

- рік урожаю; схожість;

- документ на насіння (назва, №)

- коротку інформацію про культуру (опис сорту чи гібриду, поради з вирощування).

Великі компанії докладають максимум зусиль у захист від підробок, використовуючи різні ступені захисту. Наприклад, щорічна зміна кольору насіння за допомогою барвників, використання голограм, QR – кодів, та інші. Тому перед купівлею слід з’ясувати як виглядає оригінальне пакування з насінням за допомогою сайту виробника. Адже часто лише за ледь помітними ознаки можливо відрізнити оригінальне насіння від підробки.

Важливо зберігати упаковку від придбаного насіння, а також товарний чек. На вимогу покупця продавець (суб'єкт підприємницької діяльності, який  відповідно до законодавства звільнений від застосування реєстраторів розрахункових операцій та розрахункових книжок) повинен видати товарний чек, що засвідчує факт купівлі, у якому зазначаються:

- найменування суб'єкта господарювання та ринку

- ряд та номер торговельного місця

- найменування товару

- ціна товару

- дата продажу

- прізвище, ініціали продавця та його підпис.

Сьогодні, на ринку насіння пропозиції значно перевищують попит на них. Але не гоніться за екзотикою і яскравою рекламою, а звертайте якнайбільшу увагу на якісні показники насіння.

Сподіваємось, що дані рекомендації допоможуть зорієнтуватись і застерегти  від махінацій нечесних підприємців.

І від того якої якості насіння покладемо ми в ґрунт, великою мірою залежить майбутній урожай.

За консультаціями та додатковою інформацією звертайтесь до Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області: м. Хмельницький (+38 (0382) 65-07-34, 67-15-25), м. Кам’янець – Подільський тел. (03849) 4-14-14.

Дані рекомендації мають інформаційний характер.

Микола СТРЕЛЬБІЦЬКИЙ,

головний спеціаліст відділу контролю в сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора