18 ТРАВНЯ — 80-ТІ РОКОВИНИ ДЕПОРТАЦІЇ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ З ТЕРИТОРІЇ КРИМСЬКОГО ПІВОСТРОВА
18 травня 2024 РОКУ — день 80-тих роковин депортації кримськотатарського народу з території Кримського півострова радянським тоталітарним режимом.
1944 року в цей день, близько 5 ранку, радянська влада розпочала операцію з примусового виселення кримських татар з Кримського півострова. У більшості випадків людям не пояснювали, що відбувається, куди саме їх везуть, а на збори давали не більше 15 хвилин. Кримські татари покинули власні домівки не готовими до довгої та виснажливої дороги, не кажучи вже про облаштування на чужині. Всього було депортовано 47 885 сімей. До цього числа не увійшли майже 6 тисяч ув’язнених кримських татар до ГУЛАГу безпосередньо під час депортації.
Депортація кримськотатарського народу — кульмінація колонізаторської політики РФ (на той час РСФСР) щодо кримських татар, корінного народу України, яка була розпочата ще Російською імперією і триває досі.
Геноцид кримських татар не був обмежений процесами депортації — було переписано історію Кримського півострова, змінено на російські назви населених пунктів, вулиць, що мали кримськотатарське походження, заборонено мову та культуру цілого народу. Кримські татари були не просто позбавлені батьківщини, але й власного імені, мови, історії, ідентичності.
Український народ, який також зазнав переслідувань і репресій та став жертвою радянського геноциду — Голодомору 1932-1933, всіляко усвідомлює та поділяє біль кримських татар. 2015 року Україна визнала злочин примусової депортації актом геноциду кримськотатарського народу, керуючись положеннями Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього, засуджуючи політику тоталітарного режиму щодо утисків корінного народу України.
Це наша спільна трагедія, яку маємо пам’ятати, щоб сьогодні разом боротися проти спільного ворога.