Кам'янець-Подільська районна державна адміністрація
Хмельницька область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

НЕПОВНОЛІТНІЙ ДОПОМОГЛИ ВІДСТОЯТИ ПРАВО НА СПАДЩИНУ

Дата: 28.06.2022 10:33
Кількість переглядів: 188

Захист прав малолітніх дітей значною мірою залежить від дорослих, які ними опікуються. Нехтуючи своїм обов’язком дбати про дотримання прав дитини, дорослі можуть завдати шкоди її інтересам, адже через брак необхідних знань та юний вік дитина не завжди може відстояти себе.

У випадку з 17-річною Ольгою, яка звернулася до Новоушицького бюро правової допомоги в справі про спадкування через чотири роки після смерті батька, адвокату вдалося захистити право клієнтки на спадщину.

Батько Ольги помер у 2017 році, залишивши по собі житловий будинок та чотири земельні ділянки. Дівчинці тоді  було лише 13 років, разом із матір’ю вона мешкала в іншому селі. Утім, саме Ольга мала б успадкувати батькове майно, оскільки чоловік не склав заповіту, а донька була єдиною спадкоємицею першої черги.

Однак думки про оформлення спадщини не виникло ані в Ольги, яка була занадто юною, щоб розуміти особливості спадкування, ані в її матері, яка не цікавилась цим питанням. Натомість двоюрідна сестра померлого зметикувала швидко: в установлений законодавством строк подала заяви про прийняття спадщини та видачу їй відповідних документів. І в 2020 році отримала від приватного нотаріуса свідоцтво про право на спадщину за законом на житловий будинок з господарськими будівлями, а також свідоцтва про право на спадщину за законом на чотири земельних ділянки.

Про те, що мала б успадкувати батькове майно, Ольга дізналася від знайомих, коли  їй виповнилося 17 років. Тоді ж і звернулася до Новоушицького бюро правової допомоги (Кам’янець-Подільський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги).

Представляти інтереси дівчини доручили адвокатові Олександру Солов’ю, який співпрацює з системою безоплатної правової допомоги. Він підготував до суду позовну заяву про скасування свідоцтв про право на спадщину за законом, які отримала двоюрідна сестра покійного.

У заяві адвокат вказав, що батько Ольги не залишив заповіту, тому слід взяти до уваги статтю 1261 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України), відповідно до якої у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у зазначеному випадку – дочка померлого.

Як наголосив Олександр Соловей, статтею 1258 ЦК України визначено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово: кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім окремих випадків. Крім того, на момент смерті батька дівчині було 13 років, тобто вона була малолітньою, а частиною 4 статті 1268 ЦК України передбачено, що малолітня особа вважається такою, що прийняли спадщину, крім випадків, коли з дозволу органу опіки та піклування законні представники дитини відмовилися від спадщини.

«Отже двоюрідна сестра померлого не мала правових підстав для спадкування після смерті брата, а тому свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батька Ольги підлягають скасуванню», – підсумував адвокат.

Взявши до уваги наведені аргументи, Новоушицький районний суд Хмельницької області повністю задовольнив позовні вимоги клієнтки, скасувавши свідоцтва про право на спадщину, які раніше отримала двоюрідна тітка Ольги.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора