Кам'янець-Подільська районна державна адміністрація
Хмельницька область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

СТАТУС ЗАКОРДОННОГО УКРАЇНЦЯ

Дата: 31.01.2022 14:34
Кількість переглядів: 1049

Фото без описуХто такий закордонний українець? Які документи потрібно для оформлення статусу закордонного українця? Які умови виділення квот для закордонних українців? На всі ці питання відповідає юристка місцевого центру Ганна Петрик та роз’яснює особливості чинного законодавства.

В Законі України «Про закордонних українців» зазначено, що держава сприяє розвитку національної свідомості українців, які проживають за межами України, зміцненню зв’язків з батьківщиною та поверненню їх в Україну. Відповідно до статті 12 Конституції України  держава дбає про задоволення національно-культурних і мовних потреб українців, які проживають за її межами.

«Про це мало хто говорить, таку інформацію майже ніхто не роз’яснює. Сьогодні, законодавство регулює це питання і навіть більше, адже особи можуть скористатися певними квотами, проте здебільшого люди просто не знають про них», - говорить юристка центру Ганна Петрик.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про закордонних українців» закордонний українець – це особа, яка є громадянином іншої держави або особою без громадянства, а також має українське етнічне походження або є походженням з України.

Українське етнічне походження - це належність особи або її предків до української нації та визнання нею України батьківщиною свого етнічного походження.

Національна комісія з питань закордонних українців, яка створюється при Кабінеті Міністрів України приймає рішення про надання, відмову або припинення статусу закордонного українця. У разі позитивного рішення щодо надання статусу закордонного українця Національна комісія видає особі посвідчення встановленого зразка.

Посвідчення закордонного українця є документом, що засвідчує цей статус, але не замінює паспорт. Посвідчення закордонного українця видається на 10 років з подальшою його перереєстрацією.

«Можливо сьогодні поміж наших знайомих, сусідів, колег, ми не чуємо про статус закордонного українця, як про стягнення аліментів, призначення субсидії, незаконне звільнення з роботи. На це є пояснення, адже мало хто знає про переваги статусу закордонного українця», - зазначила фахівчиня Ганна Петрик.

Переваги статусу закордонного українця:

 1. можливість здобуття вищої освіти за рахунок коштів державного бюджету України в межах установлених квот на навчання;
 2. право на безкоштовне оформлення багаторазової візи для відвідання України без надання відповідного запрошення терміном дії на 5 років (для громадян держав, з якими Україна має візовий режим);
 3. можливість іммігрувати в Україну для постійного проживання за умови отримання в установленому законом порядку дозволу на імміграцію для постійного проживання поза межами квот на імміграцію.

Закордонний українець, який перебуває в Україні на законних підставах, користується такими самими правами і свободами, а також несе такі самі обов'язки, як і громадянин України, за винятками, встановленими Конституцією, законами України чи міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про закордонних українців», іноземці та особи без громадянства, які мають українське етнічне походження або походження з України, досягли 16-ти річного віку та не є громадянами України мають право отримати статус закордонного українця та посвідчення закордонного українця.

Особа, яка виявила бажання набути статусу закордонного українця, подає письмову заяву МЗС або представництву МЗС на території України, за кордоном – закордонній дипломатичній установі України.

Відповідно до ст.4 Закону України "Про закордонних українців" до заяви про надання статусу закордонного українця додаються:

 • паспортний документ або документ, що його замінює;
 • копії документів, які засвідчують українське етнічне походження або походження з України (свідоцтво або інші документи про народження особи або її родичів, документи, що підтверджують факт проживання особи на території України, та у разі потреби інші документи);

До документів може бути додано характеристику-клопотання громадської організації закордонного українця, членом якої є заявник.

Важливо, що в ст. 9 Закону України «Про статус закордонних українців» закордонним українцям щороку встановлюються квоти прийому до вищих навчальних закладів України в межах обсягів державного замовлення.

Закордонним українцям установлюються квоти на навчання у вищих навчальних закладів України за денною формою за рахунок коштів державного бюджету України за умови, якщо певний ступінь вищої освіти в Україні закордонний українець здобуває вперше. Установлення квот для здобуття ступеня магістра на основі ступеня бакалавра, здобутого за іншою спеціальністю, не здійснюється.

Зазначені квоти не поширюються на громадян України, які проживають в іноземних державах.

Закордонні українці, які планують вступати до вищих навчальних закладів України в межах квот для закордонних українців, мають підтвердити свій статус посвідченням закордонного українця, мати документ про повну загальну середню освіту з оцінками, що відповідають оцінкам «відмінно» та «добре», і дає право вступу до вищих навчальних закладів країни постійного проживання, володіти українською мовою на рівні, достатньому для здобуття освіти. Закордонні українці, які не володіють українською мовою, можуть бути зараховані на підготовчі відділення вищих навчальних закладів.

Інформацію щодо виділення квот для закордонних українців та термінів подачі документів можна отримати у дипломатичній установі України в країні проживання, яка оновлюється МОН щороку у лютому-березні.

Для встановлення квоти необхідно подати наступні документи до МОН України:

анкета;

копія паспорта;

копія посвідчення закордонного українця;

копія документ про освітній або освітньо-професійний рівень, що дає право на продовження навчання за освітньою програмою відповідного ступеня вищої освіти (бакалавр, магістр);

рекомендація дипломатичної установи України у країні постійного проживання закордонного українця та/або офіційно-зареєстрованого українського національно-культурного товариства.

Документи потрібно подаються до дипломатичної установи України у країні проживання закордонного українця.

Далі, для вступу до навчального закладу в межах установлених квот закордонний українець особисто подає до відповідного структурного підрозділу/приймальної комісії заяву у паперовій формі.

До заяви додається:

 1. документ (оригінал та його копія) про раніше здобутий освітній (освітньо-кваліфікаційний) рівень, на основі якого здійснюється вступ;
 2. додаток (оригінал та його копія) до документа про раніше здобутий освітній (освітньо-кваліфікаційний) рівень, на основі якого здійснюється вступ;
 3. копія паспортного документа або документа, що посвідчує особу без громадянства;
 4. поліс медичного страхування, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України;
 5. 4 фотокартки розміром 30 х 40 мм;
 6. посвідчення закордонного українця (оригінал та його копія).

Отже, сьогодні держава забезпечує та реалізує державну політику щодо створення умов для задоволення національно-культурних потреб закордонних українців, збереження і популяризації культурних надбань Українського народу.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора