Кам'янець-Подільська районна державна адміністрація
Хмельницька область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

ПРОЄКТ "ВАРТОВІ ЧАСУ": ОНЛАЙН-МАНДРІВКИ ЗАМКАМИ ЗАХІДНОГО ПОДІЛЛЯ

Дата: 14.06.2021 10:08
Кількість переглядів: 353

Фото без описуУспішно завершено роботу в рамках історико-культурного проєкту “Вартові часу: онлайн-мандрівки замками Західного Поділля”.  Втілення проєкту в життя  стало можливим завдяки гранту та договору, підписаному між Німецьким культурним центром “Ґете-Інститут” при Посольстві Федеративної Республіки Німеччини в Україні та Хмельницьким обласним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді за фінансової підтримки Дому Європи (House of Europe). Безпосередній організатор проєкту – Дмитро Ващук, кандидат історичних наук, керівник гуртків Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді.

В результаті реалізації проєкту створено цикл екскурсій по замках Західного Поділля: “Маленький ключ великого шляху: Жванець, Кудринці, Чорнокозинці”, “Твердиня над Збручем: Скала-Подільська”, “Castrum Rubrum: Червоногород”, “Західний форпост Гедиміновичів: Теребовля та Чортків”, втілених в 4-х відеоуроках .

Реалізація проєкту передбачала декілька етапів: вивчення історії замків, опрацювання цікавих документів, написання планів конспектів та сценаріїв, відеозйомку на об’єктах у форматі відеоуроків, інтерв’ю з відомими істориками та археологами, які є фахівцями у галузі історії середньовіччя, міської археології та пам’яткоохоронної діяльності, та безпосереднє створення відеороликів.

Обрані замки не є такими популярними історико-краєзнавчими об’єктами, як Кам’янець-Подільський чи Хотин, і транспортне сполучення з ними є бажає кращого. Крім цього, у більшості з них (за виключенням Теребовлі) відсутня можливість професійних екскурсій, не кажучи вже про залучення до них відомих учених. Надзвичайно важливо те, що цей медіапродукт є  актуальним не лише у період пандемії, коли відеоекскурсії є невід’ємною складовою частиною онлайн-навчання, але й стане у нагоді усім суб’єктам та об’єктам навчального процесу як у галузі історичного краєзнавства та пам’яткознавства, так і мікроісторії. Адже тепер цікаву віртуальну подорож можна здійснити в будь-який зручний час з будь-якого місця. Хмельницький обласний центр туризму і краєзнавства запровадив показ відеороликів під час проведення обласних масових заходів в рамках освітньо-виховної програми.

«Маленький ключ великого шляху: Жванець, Кудринці, Чорнокозинці»

Історія Жванецького замку точно відома з 1431 р., землі якого отримав васал Владислава Ягайла – Свічка. Дана фортифікаційна споруда була першим рубежем на підступах до Кам’янця-Подільського.

А ось Кудринецький замок оповитий цікавими легендами. Місцеві сторожили стверджують, що у стінах замку вороги замуровували найзатятіших захисників твердині. Кудринці довгий час не згадувалися в історичних джерелах, а перша згадка про них датується кінцем ХV ст. У 1518 р. даний населений пункт отримав міські права та починає активно розвиватися.

Замок у Чорнокозинцях відігравав одну з найважливіших ролей у системі оборонних рубежів західного Поділля. Він мав вигідне географічне розташування: з одного боку – протікала річка Збруч, а з іншого – захистом були глибокі яри. Деякі історики стверджують, що замок у Чорнокозинцях побудували брати Коріатовичі.

 «Твердиня над Збручем: Скала Подільська»

Скала-Подільська вважається західними воротами Поділля, оскільки із споконвіків запирала західні рубежі регіону. На місці сучасного замку у ХІІ-ХІІІ ст. існувало городище, яке входило до складу Галицько-Волинського князівства. Після значних руйнацій замок відбудовується в ІІ половині ХVІ ст. з використанням найновіших західноєвропейських технологій. На сьогодні вцілілою залишилася лише одна башта, яка має назву порохова, та стіни від замку.

«Castrum Rubrum: Червоногород»

Червоногород – це справжнє місто-примара, оскільки його не знайти на жодній карті України. Археологічні знахідки говорять про те, що територія палацового комплексу була заселена ще за часів трипільської культури. Вважається, що червоноградський замок на початку ХVІІ ст. побудував Микола Данилович.

 «Західний форпост Гедиміновичів: Теребовля та Чортків»

Унікальність Теребовлі проявляється у її географічному розташуванні, що призвело до побудови тут великого оборонного замку. Перший замок був збудований князем Васильком у ХІ ст., оборонні вежі знаходилися із східного та західного боку. У 1366 році розпочалися роботи по його розбудові та зміцненню.

Що стосується Чорткова, то археологічні розкопки доводять, що люди оселилися тут ще за часів середнього палеоліту. У період Русі-України на цій території знаходиться чотири городища та некрополь ХІІ-ХІІІ ст. У 1522 р. місто отримало магдебурзьке право та отримало назву Чортків.

Всі відеоекскурсії можна переглянути на youtube каналі ХОЦТКУМ за посиланням: https://u.to/svhiGw.

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора