ПРО ПОСИЛЕННЯ ДЕРЖАВНИХ ЗАХОДІВ НАГЛЯДУ (КОНТРОЛЮ) ЗА ДОТРИМАННЯМ ВИМОГ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ ТА ПРИРОДООХОРОННОГО ЗАКОНОДАВСТВА

Дата: 21.04.2021 16:45

Фото без описуВ зв’язку з частими випадками спалювання сухої трави на території України проводиться комплекс заходів щодо посилення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог пожежної безпеки та природоохоронного законодавства.

Випалювання рослинності або її залишків призводить до  знищення мікрофлори,  фауни верхнього шару грунту, сухої трави, яка утримувала вологу і створювала необхідні умови для існування багатьох рослин, тварин та комах, а також формувала грунт. В результаті знижується родючість грунтів, погіршується їх структура, зменшується протиерозійна стійкість.

Статтею 77/1 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначена відповідальність за порушення зазначених норм чинного законодавства в природоохоронній галузі:

— випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях і газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, тягне за собою накладення штрафу на громадян від 180 ( 3 060 грн.) до 360 (6 120 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб — від 900 (15 300 грн.) до 1260 (21 420 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

— ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 60 ( 1 020 грн.) до 720 (12 240 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб — від 1260 (21 420 грн.) до 1800 (30 600 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім того, набрав чинності Закон України за №1708-УІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за правопорушення у сфері довкілля», яким внесено зміни до статті 245 Кримінального кодексу України.

У новій редакцій вказаної статті зазначається, що знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загально небезпечним способом караються штрафом від 300 (5 100 грн.) до 500 ( 8 500 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк. Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про природно-заповідний фонд України» та статтею 20/2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», територіальним громадам необхідно вжити відповідних заходів щодо дотримання вимог пожежної безпеки та природоохоронного законодавства на їх території.